Gymnázium Ľudovída Štúra vo Zvolene  
16.03.2018

Apartmán v hoteli Bristol

V utorok 6. marca sa niektorí študenti prvého až štvrtého ročníka nášho gymnázia zúčastnili večerného divadelného predstavenia v hlavnom meste Slovenska – v Bratislave.

Divadelná hra sa volala Apartmán v hoteli Bristol. Bola napísaná na motívy britského autora Roalda Dahla, ktorý je známy najmä svojimi príbehmi o Matilde či Charliem a továrni na čokoládu. Práve v tejto našej divadelnej hre využíva autor schopnosť vytvorenia prekvapivej pointy a zápletiek, ktoré držia diváka v strehu. Prudký čierny humor dodáva predstaveniu sviežosť a efekt, vďaka ktorým ho môžeme charakterizovať ako čiernu komédiu.

Na činohernej scéne sa ocitáme v príbehu odohrávajúcom sa v luxusnom hoteli na konci 50. rokov. Pri príležitosti vernisáže a dražby obrazov nedávno zosnulého maliara sa tu schádza viacero postáv, pričom niektoré z nich môžeme označiť priam za bizarné. Boháči, svetobežníci, podvodníci, personál, obyčajní ľudia či ich šarmantné manželky. Každý si prináša do hotela svoj príbeh, ktorý sa tam ďalej pretvára. Niekto prichádza o končatiny, iný prichádza o ženu, niekto o svoje presvedčenie, ďalší o vlastný život. Fragmenty príbehov postáv sa postupne navzájom zauzľujú a prelínajú, až na záver prichádza k rozmotaniu jednotlivých uzlíkov a k vyvrcholeniu jedného miestami absurdného príbehu spojeného s pomstou, láskou, klamstvom, vynaliezavosťou či neverou.

V tejto adaptácii spojenia viacerých poviedok Roalda Dahla sme si mohli na javisku užiť výnimočné herecké výkony slovenských hercov a herečiek, medzi ktorých patrili napríklad Jozef Vajda, Zdena Studenková, Ľuboš Kostelný, Tomáš Maštalír, Monika Hilmerová, Emil Horváth, František Kovár, Dominika Žiaranová, Kamila Magálová, Daniel Fischer, Gabriela Dzuríková a ďalší, ktorí nás presvedčili o reálnosti charakterov, skutkov postáv, pričom niektoré z nich presahovali hranice bežného myslenia a zobrazovali temné zákutia ľudského vedomia. Zaujalo nás aj výsledné dielo práce scénografa, nápadité kostýmy či rekvizity využité v tejto divadelnej hre.

Po predstavení, plní dojmov – šup do autobusu a na cestu domov. Šťastne sme dorazili do Zvolena, kde príbeh nášho výletu začal a tam aj končí.

Katarína Laučíková, 2.E


Kontakt
Gymnázium
Ľudovíta Štúra
Hronská 1467/3
960 49 Zvolen
IČO: 160 865
DIČ: 2021613363

tel.: 045 5333 920
e-mail:Podatelna

Školská jedáleň
tel. : 045 5479 028