Milí študenti Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene,
dovoľujeme si dať do vašej pozornosti článok Byť aktívnym sa oplatí, hovorí študent Lukáš, ktorý vyšiel vo Zvolenských novinách (IV. ročník, číslo 9, 31.august 2018), a z ktorého vyberáme:
Lukáš Kamenský (18) ešte ako stredoškolák pripravil vedeckú prácu, s ktorou uspel na celoslovenskej súťaži SOČ. To ho posunulo ďalej a dnes začína študovať na univerzite v Prahe. Mimoškolská činnosť sa oplatí, hovorí.
Jeho aktivita na GĽŠ vo Zvolene začala pôsobením v Študentskej rade, ktorej bol neskôr predsedom. „Mohol som sa venovať veciam, ktoré mali zmysel a ľudí to bavilo. Študentská rada bola kanálom medzi študentami a vedením a robili sme hlavne podujatia pre študentov,“ hovorí Lukáš a vymenúva: Noc v škole, premietania filmov, diskusie s osobnosťami, ples, Halloween atď. Popri tom sa začal venovať SOČ. „Vďaka chemikárke ma veľmi začala baviť chémia na škole. V tretiaku som urobil SOČ-ku, ktorá sa zaoberala olejmi,“ hovorí študent a formuluje jej presný názov: Analýza láskavcových olejov so skvalénom získaných rôznymi separačnými metódami.
My dopĺňame, že s uvedenou prácou sa v krajskej prehliadke SOČ v odbore 03 Chémia, potravinárstvo umiestnil na 1.mieste a v celoslovenskej prehliadke na 2.mieste a zároveň sa jeho projekt stal víťazným v kategórii Chémia v krajskom kole na Festivale vedy a techniky AMAVET v Banskej Bystrici a získal cenu poroty na celonárodnom finále tejto prestížnej súťaže v Bratislave. Potom Lukášove aktivity pokračovali. V máji 2018 vzorne reprezentoval Slovensko a naše gymnázium v kategórii Chémia na Medzinárodnej súťaži výskumných projektov na Univerzite v Istanbule. Ako talentovaný študent vystúpil so svojím projektom na vedeckej konferencii v Smoleniciach, ktorú organizovala SAV pod názvom Mladá nádej slovenskej vedy v júni 2018. Pretože bol úspešným riešiteľom chemickej olympiády, zúčastnil sa ako spoluorganizátor jubilejného 50. ročníka Medzinárodnej chemickej olympiády, ktorá sa konala v júli 2018 v hlavom meste SR v Bratislave a v hlavnom meste ČR v Prahe.
Lukáš ďalej v článku hovorí, že nie vždy sa mu darilo podľa jeho predstáv, ale našťasie, mal ololo seba ľudí, ktorí ho usmerňovali a podporovali. „Najviac mi pomáhala chemikárka Mgr.Oľga Kačíková, ďalej Univerzita Mateja Bela, kde som chodil na stretnutia Homo Chemicus. Podporu poskytlo gymnázium, mesto Zvolen a nadácie EPH a Pontis,“ dodáva Lukáš.
Úspešná SOČ otvorila Lukášovi dvere na vysoké školy. „Rozhodoval som sa medzi Karlovou univerzitou v Prahe a Vysokou školou chemicko-technologickou v Prahe.“ Pri rozhodovaní mu pomohli rozhovory so študentmi oboch škôl či diskusie na internete. „Napokon som sa rozhodol zamerať na techniku a vybral si chemicko-technologickú školu,“ hovorí Lukáš. Od tejto jesene bude ďalším jeho domovom Praha. „Chcel by som sa venovať organickej chémii, liečivám a možno vedeckej dráhe.“ Lukáš odporúča mladým ľuďom byť aktívnymi. Jeho aktivita mu priniesla ovocie na strednej škole aj po nej.
Lukáš má obrovský potenciál dokázať veľké veci vo vede a výskume. Želáme mu pevné zdravie a úspech korunovaný vnútorným šťastím aj na univerzite v Prahe.
Študentovi Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene Lukášovi Kamenskému, ktorého projekt s názvom Analýza láskavcových olejov so skvalénom získaných rôznymi separačnými metódami sa stal víťazným v kategórii Chémia v krajskom kole na Festivale vedy a techniky AMAVET v Banskej Bystrici a získal Cenu poroty na celonárodnom finále tejto súťaže v Bratislave,
bol udelený grant v hodnote 865 EUR z grantového programu AXA Talent 2018
s podnázvom Chceš rozvíjať svoj talent vo vede a výskume? Podporíme ťa!, aby prostredníctvom tejto finančnej podpory mohol zdokonaliť svoju niekoľkoročnú prácu a aby mohol pokryť náklady spojené s účasťou na 27. ročníku Medzinárodnej súťaže výskumných projektov, ktorú organizovala MEF Educational Institutions v spolupráci s MEF Schools a MEF University v Istanbule a na ktorej so svojím projektom Skvalén v Istanbule vzorne reprezentoval v kategórii Chémia Slovensko a naše gymnázium v termíne od 7.5.2018 do 11.5.2018.
Slávnostné odovzdanie grantu na podporu ďalšieho vzdelávania a osobnostného rastu úspešnému finalistovi v rámci programu Mladý inovátor sa uskutočnilo 18.4.2018 v Bratislave za prítomnosti generálneho riaditeľa a členov vedenia skupiny AXA ČR/SR. V tejto súvislosti Lukáš Kamenský poskytol rozhovor pre portál Veda na dosah.
Náš študent, ktorý sa chce venovať biomedicínskemu výskumu a pomáhať chorým ľuďom, má potenciál dokázať veľké veci vo vede či výskume a už teraz sú mu aj vďaka úspechom v chemických súťažiach dvere na rôzne vysoké školy otvorené.
Štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Oľga Nachtmannová prijala dňa 24. 5. 2018 na priateľskom stretnutí A. Škvareninovú, R. Veselú a M. Balážoviča, aby im zablahoželala k víťazstvu v medzinárodnej súťaži Particles 4U. Súťaž organizovala International Physics Outreach Group pôsobiaca v rámci medzinárodnej organizácie CERN v spolupráci s Európskou fyzikálnou spoločnosťou.
Hoci ešte nemá ani 18, už teraz má na konte niekoľko pracovných zošitov. Prečo sa Patrik Kriek rozhodol pomáhať mladším žiakom? Viac prezradil v rozhovore.
V stredu 7. marca 2018 sa v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra uskutočnila Korunovácia Kráľa detských čitateľov, čo je každoročné ocenenie najaktívnejších detských čitateľov knižnice v uplynulom roku. Podujatie sa uskutočnilo v rámci Týždňa slovenských knižníc. Kritériom na získanie titulu je počet absenčne vypožičaných kníh z knižnice v predchádzajúcom roku, časté návštevy knižnice, ale aj schopnosti osobne prezentovať prečítanú literatúru, svoju školu či mesto.
Tento rok si titul Kráľ detských čitateľov prevzal žiak našej školy, triedy PR A, Jakub Markech. Na rok 2018 tak symbolicky prebral vládnutie nad rozprávkovou krajinou kníh, pričom počas slávnostného ceremoniálu zložil sľub vernosti a spravodlivého vládnutia. Jakubovi gratulujeme!
Medzinárodná organizácia špecialistov zaoberajúcich sa časticovou fyzikou IPPOG oznámila víťazov medzinárodnej súťaže Particles4U. V kategórii stredných škôl si víťazstvo odnáša slovenský zástupca! V konkurencii 77 prác z 15 rôznych krajín zvíťazili naše žiačky Andrea Škvareninová a Radka Veselá s viacnásobne úspešným projektom Lapač častíc. Škola obdrží detektor kozmického žiarenia a návštevu časticového fyzika, na ktorú sa môžeme tešiť.
Študenti Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene - Lucia Krahulcová a Andrej Szabó, predstavili svoj projekt Imobilizácia enterokinázy pomocou kapsúl z alginátu vápenatého na národnom finále Festivalu vedy a techniky AMAVET v Bratislave.
Ich vedecký projekt bol ocenený Cenou poroty v kategórii Biológia. Lucia Krahulcová poskytla rozhovor pre portál Veda na dosah.
Prečítajte si článok o dvoch medzinárodných projektoch našich študentov, ktorý je zverejnený na webe mesta Zvolen.
Najaktívnešia stredná škola na Slovensku
Najvyššie ocenenie pre Gymnázium Ľ. Štúra vo Zvolene
Gymnázium Ľudovíta Štúra vo Zvolene získalo Pohár prezidenta Slovenského olympijského výboru pre najlepšiu strednú školu na Slovensku,
ktorá sa svojimi športovými aktivitami zapojila do OLYMPIJSKÝCH FESTIVALOV SLOVENSKA (OFS).
Túto cenu prišiel škole odovzdať osobne prezident Slovenského olympijského výboru pán Anton Siekel práve na Mikuláša – 6. decembra 2017. Spolu s Antonom Siekelom prišli ďalší vzácni hostia – čestný prezident Slovenského zväzu judo a predseda správnej rady Nadácie SOV, predseda štábu Olympijských festivalov Slovenska pán Anton Javorka a viceprezident Slovenského olympijského výboru pre mládež pán Vladimír Miller spolu s našimi najúspešnejšími olympionikmi: Matejom Tóthom, Elenou Kaliskou a Janou Gerekovou–Daubnerovou.
Spravodajský portál Dnes24 publikoval články o úspechoch, skrášľovaní prostredia a zaujímavostiach, ktoré sú spojené s Gymnáziom Ľudovíta Štúra vo Zvolene.
Prečítajte si krátke hodnotenie tohtoročných Štúrových dní, ktoré bolo publikované na stránke zvolenských podujatí.