Počas prvého decembrového týždňa zvolenskí gymnazisti absolvovali exkurziu do CERNu. Cestu do Ženevy si spestili zastávkou v Technorame vo švajčiarskom meste Winterthur.
Tu sa nachádza interaktívne múzeum rôznych fyzikálnych experimentov a demonštrácií, kde mohli žiaci stráviť niekoľko hodín. Pred vstupom do samotného CERN-u žiaci absolvovali ešte prehliadku historickej časti Ženevy.
Návštevu Najväčšieho laboratória časticovej fyziky na svete otvoril krátkou prednáškou prof. Karel Šafařík, popredný svetový vedec so slovenskými koreňmi, ktorý už niekoľko rokov pracuje na výskume v najväčšom urýchľovači častíc LHC. Po jeho vstupe naša návšteva pokračovala do strediska pre testovanie supravodivých magnetov. Tu nám ďalší vedci podrobne ukázali princíp a konštrukcie častí potrubia urýchľovača LHC, v ktorom sú častice urýchľované takmer na rýchlosť svetla. Niektorí žiaci mali potom možnosť pozrieť sa na najstarší urýchľovač Synchlocyklotrón. V CERNe slúžil pre aktívny výskum viac ako 33 rokov.
Ďalšia skupina žiakov vstúpila do riadiacej časti ATLAS, najväčšieho detektora pre výskum zrážok častíc. Návšteva výskumných častí CERN-u rýchlo ubehla, ale veríme, že ostala inšpiratívnym zážitkom pre všetkých účastníkov. Spiatočnú cestu na Slovensko sme obohatili o prehliadku hlavného mesta Bern, kde žiaci okrem historického centra mohli navštíviť aj byt, v ktorom žil Albert Einstein a v ktorom ho začiatkom 20. storočia napadli najväčšie myšlienky v dejinách vedy.