Gymnázium Ľudovída Štúra vo Zvolene  
02.05.2017

Besedový týždeň

Najväčšími akciami Školskej študentskej rady počas školského roku sú Noc v škole, Študentský ples a Besedový týždeň. Práve posledné menované podujatie prebiehalo počas posledných aprílových dní.

Tohtoročný Besedový týždeň sa v mnohom podobal na predchádzajúci nultý ročník. Študenti sa opäť mohli v predstihu voľne prihlásiť na besedy so zaujímavými hosťami zo skutočne rôznorodých oblastí. Pre prírodovedne zameraných študentov bola pripravená Veda, milovníkov humanitných vied čakali Dejiny. Rad prišiel aj na uvoľnenejšie témy, ako sú Umenie a Cestovanie. Novinkou bola beseda s témou Šport. Kvôli nepriazni počasia sa študenti museli presunúť z átria do klubovne školy.

V pondelok sme privítali doktoranda z Oddelenia environmentálneho inžinierstva Fakulty chemickej a potravinárskej technológie zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Lukáša Hrdličku. Hoci bola jeho téma – Čistenie odpadových vôd – na prvé počutie menej záživná, svojím mladíckym entuziazmom zaujal desiatky študentov.

V stredu nasledovala športová beseda s viacnásobným reprezentantom Slovenskej republiky v ľadovom hokeji, Marekom Viedenským. Tento človek, v súčasnosti hrajúci za HC Slovan Bratislava v KHL, pritiahol do našej klubovne kapacitné maximum študentov, podľa ktorých bola beseda skutočne zaujímavá.

Ďalší deň dostalo priestor Umenie v podaní herca Róberta Jakaba. Kvôli enormnému záujmu niektorí študenti ochotne presedeli hodinu a pol na zemi, aby mohli počúvať zážitky či názory tohto umelca. Na záver to prerástlo až do autogramiády, podobne ako aj s Marekom Viedenským.

V piatok sme v klubovni hostili až troch hostí. Očakávanou dvojicou boli Silvester Lavrík a Anton Hruboň, spisovateľ a historik, ktorí so študentmi otvorili tému kontroverzného Slovenského štátu. Viaceré mýty boli vyvrátené, ďalšie zamlčované fakty sa naopak dostali na svetlo. Viacerí študenti sa zhodli na tom, že toto historické obdobie je veľmi aktuálne aj v súčasnosti.

Hneď po historikoch nasledovala beseda s Julianou Antožyovou, mladou cestovateľkou, v súčasnosti žijúcou na Bali. Študentom opísala východné kultúry ktoré aj univerzitne študuje, ale aj príhody a zaujímavosti z krajín ako napríklad Thajsko, Kambodža, Vietnam, Austrália či Nový Zéland.

Na záver môžeme skonštatovať, že veľkolepú akciu, do ktorej sa zapojili doslova stovky študentov, Školská študentská rada opäť zvládla s prehľadom. Spokojní boli nielen gymnazisti, ale aj pozvaní hostia, ktorí dostali na pamiatku originálny darček v podobe pamätnej medaily v tvare loga školy. Akciu využila aj Študentská televízia, ktorá okrem komplexnej reportáže pripravuje tiež samostatné rozhovory s hosťami Besedového týždňa.


Kontakt
Gymnázium
Ľudovíta Štúra
Hronská 1467/3
960 49 Zvolen
IČO: 160 865
DIČ: 2021613363

tel.: 045 5333 920
e-mail:Podatelna

Školská jedáleň
tel. : 045 5479 028