Gymnázium Ľudovída Štúra vo Zvolene  
18.11.2016

Cooltúra – Dokument na kolesách

Dňa 14.11.2016 do klubovne našej školy zavítal absolvent Vysokej školy múzických umení v Bratislave, dokumentarista, režisér a strihač Marek Šulík so svojím študentom. Ich návšteva, ktorú si nenechalo ujsť viac ako 60 žiakov našej školy, súvisela s pilotným ročníkom projektu Dokument na kolesách, ktorý má za úlohu vzdelávať mladých ľudí. Ide predovšetkým o študentov gymnázií a iných stredných škôl, ale aj študentov vysokých škôl a univerzít po celom Slovensku. Súčasťou každého premietania je diskusia, ktorá sa síce začína hneď po skončení filmu, ale vďaka hlbokému dojmu, ktorý vo vás film zanechá, spravidla pokračuje aj v školských jedálňach, či po ceste domov.

Hostia nám predstavili dva filmy: krátky študentský film a neskôr aj kvalitný autorský dokumentárny film Cooltúra od známeho filmára Mira Rema. Tento film, ako už vyplýva z jeho názvu, sa zameriava na to, čo všetko je v dnešnej dobe považované za kultúru našej krajiny. Môžete v ňom nájsť tradičné veľkonočné zvyky so všetkým, čo k nim patrí, ale aj nie príliš lichotivé koncerty slávnych rapperov, či manipulačné televízne relácie.

Je toto všetko naozaj kultúrou našej krajiny? A môžeme proti tomu vôbec nejako bojovať? Aký vzor zanecháme pre ďalšie generácie? Toto sú len jedny z mála otázok, ktoré sa vám vynoria v mysli po skončení sledovania tohto miestami smutného, no pravdivého dokumentu o tom, čo moderná doba priniesla. Mnohým divákom doslova otvoril oči a prinútil ich pozrieť sa realite rovno do očí.


Kontakt
Gymnázium
Ľudovíta Štúra
Hronská 1467/3
960 49 Zvolen
IČO: 160 865
DIČ: 2021613363

tel.: 045 5333 920
e-mail:Podatelna

Školská jedáleň
tel. : 045 5479 028