Gymnázium Ľudovída Štúra vo Zvolene  
10.09.2012

Mládež za záchranu životov

Štvrtkové popoludnie 30. 8. 2012 sa uskutočnila pri fontáne na zvolenskom námestí akcia pod názvom Mládež za záchranu životov. Samotnú akciu pripravil a mal pod palcom Slovenský Červený kríž Zvolen s podporou nadácie Zdravé mesto, predsedu BBSK Ing. Vladimíra Maňku a v spolupráci s Hasičským záchranným zborom vo Zvolene.

Od 15-tej hodiny začal hlavný program fingovanou autonehodou, pri ktorej vodič automobilu pod vplyvom alkoholu stratil kontrolu nad vozidlom. Po ceste zrazil ešte dvoch chodcov a pri prudkom náraze preletel jeden zo spolujazdcov zo zadného sedadla cez predné sklo na cestu pred auto.

Nakoľko sa po príchode hasičského zboru Hazz Zvolen nebolo možné dostať k ďalším zraneným, ktorí ostali zakliesnení vo vraku auta, museli nielen zabezpečiť priestor okolo auta, ale aj použiť ťažkú techniku na vyprostenie ostatných zranených. Tých, ktorí sa nachádzali mimo auta sa ujala mládež SČK Zvolen na čele s kapitánkou Martinou Moťovskou a poskytli im prvú bezodkladnú pomoc. Následne poskytli prvú pomoc aj ostatným zraneným po vyprostení z auta.

Počas samotnej ukážky moderátor nielen fundovane opisoval priebeh zásahu Hazz Zvolen, ale aj samotné postupy, ktoré vykonávali na figurantoch jednotlivci z SČK Zvolen, ktorí ešte následne detailne upresnili, aký postup ošetrenia zvolili. Počas akcie bol pripravený aj sprievodný program – skúška resuscitácie pre deti aj dospelých pod odborným dozorom, maľovanie na tvár a na telo. Nechýbali ani balóny s logom Červeného kríža a ďalší zaujímavý program.

V rámci projektu Moja krvná skupina pod titulom Si nula alebo béčko si tu bolo možné dať pri stolíku zdravotnej poisťovne Dôvera zistiť svoju krvnú skupinu. Tejto akcie sa zúčastnilo aj niekoľko študentov z našej školy, ktorí predviedli svoje záchranárske zručnosti.


Kontakt
Gymnázium
Ľudovíta Štúra
Hronská 1467/3
960 49 Zvolen
IČO: 160 865
DIČ: 2021613363

tel.: 045 5333 920
e-mail:Podatelna

Školská jedáleň
tel. : 045 5479 028