Egyptská mau

Pôvod plemena

Pôvod tohto plemena siaha až do doby pred 3500 rokmi. Egyptská mau je pravdepodobne priamym potomkom mačiek zo starého Egypta. V Thébach 1850 - 1650 pnl boli v mnohých hrobkách nájdené sošky bodkovaných mačiek. Aj na stenách hrobiek sú zobrazované bodkované mačky, nie však v takej miere, aby bolo jasné, že sa jedná o samostatnú variantu. Mau je dnes jedným z najbežnejších plemien na severovýchodu Afriky. História jej chovateľstvo začína roku 1953, kedy ruská chovateľka, kňažná Natália Trubeckaja, získala dve mau. Roku 1956 sa mau dostala do USA. Chovná línia vo Veľkej Británii je úplne iná. Do Británie prišla mau priamo z Egypta roku 1978. CFA uznala toto plemeno roku 1977. Slovo mau znamená v egyptštině mačka, preto ju niekedy nájdete pod názvom egyptská mačka.

Charakteristika

Egyptská mau dosahuje váhy 2,5 až 5 kg. Hlava je stredne veľká, zaoblené klinovitá. Stredná uši sú vzpriamené a posadené ďaleko od seba. Špičky sú zaoblené. Oči mandľového tvaru sú mierne zošikmené. Farba je buď angreštově zelená alebo jantárová. Telo je stredne veľké a dobre osvalené. Zadné nohy sú dlhšie ako predné, labky oválne a kompaktný. Pri koreni silný chvost sa smerom ku špičke zužuje a je strednej dĺžky. Srsť je jemná, hodvábna a bohatá. Typickým znakom je bodkovaný kresba. Bodky musí byť okrúhle a rovnomerne rozmiestnené a kontrastujú so základnou farbou. Sfarbenie je striebristé, bronzové, dymové a cínové. Na čele je kresba v tvare písmena M, ktorá je v štandarde povinná. Niekedy sa udáva, že má tvar skarabea.

Povaha

Egyptská mau je aktívnyá a veľmi obratná mačka. Samotu znáša zle, je rada v spoločnosti rodiny. Je inteligentná a veľmi ľahko sa učí. Nie je to mačka len do bytu. Potrebuje pohyb vonku či už na vodítku alebo po záhrade. Je bystrá a jej pamäť je výborná. Mau sa väčšinou viaže na jednu osobu. Voči cudzím ľuďom je nedôverčivá. Nerada prijíma akékoľvek zmeny. Egyptská mau rada komunikuje so svojím pánom mňaukaním. Je všade tam, kde sa niečo deje. Mau je rada stredobodom pozornosti. Zachovala si aj čiastočnú sebestačnosť svojich predkov. Spoločnosť iných mačiek jej nerobí problém, ale väčšinou sa snaží zaujať veliteľské miesto, preto vo svorke mau môže vzniknúť problém. Je dobrým lovcom, čo jej tiež zostalo po predkoch. Aj keď povaha pôvodnej mau a dnešný je značne rozdielna, niečo však vždy zostáva. Dnešné mau sú oveľa pokojnejšie a prítulnejšie ako jej predkovia.

Starostlivosť

Srsť egyptskej mau vyžaduje len občasné vyčesanie. Mau je veľmi aktívnou mačkou a tak by mala mať prístup na záhradu alebo by mala chodiť na prechádzky na vodítku.

egyptska3.jpg, 24kB