Britská mačka

Pôvod plemena

britska3.jpg, 20kB Britská mačka je potomkom mačky, ktorú do Veľkej Británie priniesli Rimania. Tieto mačky v Británii krížili s pouličnými, sedliackymi a domácimi mačkami. 13. júla v roku 1871 na 1. ročníku britskej výstavy mačiek, ktorú zorganizoval umelec a spisovateľ Harrison Weir v Crystal Palace, bola táto mačka predvedená a získala status plemena. Bola veľmi obľúbeným plemenom. Za štandardy bolo prijatých viacero farieb a kresieb srsti. Po prvej svetovej vojne, počas ktorej sa chov týchto mačiek spomalil, boli krížené s perzskými mačkami v snahe opäť získať stratený štandard spred vojny. Napriek snahe o chov britskej mačky a spätné nadobudnutie typických znakov, trval veľký pokles záujmu o ňu až do konca 2. svetovej vojny.

Charakteristika

Britská krátkosrstá mačka patrí medzi najrobustnejšie krátkosrsté mačky s jemnou, hustou, na dotyk veľmi príjemnou srsťou s dobrou podsadou. Je to stredne veľké až veľké plemeno s pekne stavaným telom. Charakteristický je pre ňu „štvorcový“ tvar tela, široký hrudník, svalnatý chrbát a krátke, silné nohy s okrúhlymi mohutnými labkami. Telo je zakončené krátkym až stredne dlhým silným chvostom s okrúhlou alebo tupou špičkou. Nie je našuchorený, ale rovnako ako celé telo mačky – hebký, plyšový. Vďaka svojej veľkosti a svalnatosti získalo toto plemeno prezývku: „buldog“ z mačacej ríše.

Britské mačky majú veľkú, širokú hlavu. Pravidelne okrúhlu tvár dotvárajú plné líca. Ďaleko od seba posadené oči pekne vynikajú, sú veľké a guľaté. Farba oči závisí od farby srsti. Väčšinou sú zlatisté, medené či oranžové. Uši, relatívne malé, s guľatými špičkami hlave dodávajú klenutý tvar. Výrazne tupý nos a mierne zaoblená brada zdôrazňujú u tohto plemena silné čeľuste a guľatú hlavu.

Samce britskej mačky sú väčšie ako samice a tento veľkostný rozdiel je omnoho výraznejší ako u iných plemien mačiek. Kocúri vážia 5 – 8 (10) kilogramov a mačky 5 – 7 kilogramov. Rovnako ako aj u iných plemien aj u tohto plemena mačiek sa môže samec od samice odlišovať výraznejšími, vystupujúcimi lícami. Britská mačka sa priemerne dožíva 14 – 20 rokov.

Povaha

Britské mačky sú veľmi milými, pokojnými spoločníkmi. Sú dobromyseľné, priateľské a rozvážne stvorenia, ktoré sa nedožadujú špeciálnej pozornosti. Sú veľmi vhodné aj k deťom. Väčšinu dňa prespia. Mačiatka sú hravé, živé, tak ako mačiatka ostatných plemien. V tomto veku je vhodné, aby boli akoby súčasťou rodinného kruhu, ak chceme, aby v dospelosti boli vyrovnanými samostatnými domácimi miláčikmi.

Starostlivosť

Stravu mačky by malo tvoriť kvalitné suché krmivo, ktoré obsahuje primerané množstvo tukov. Pri strave mačky tohto plemena vo veku okolo desiatich rokov by sa mal brať do úvahy fakt, že je náchylná na obezitu.

Pravidelná starostlivosť o jej srsť spočíva v česaní, ktoré stačí realizovať tak raz za týždeň. Pokiaľ nie je vyslovene špinavá, tak ju netreba ani kúpať.

britska.jpg, 94kB