Bengálska mačka

Pôvod plemena

Plemeno vzniklo v USA cieleným krížením divokých bengálskych mačiek s domácimi krátkosrstými mačkami. K týmto primárnym predkom boli neskôr boli prišľachtené aj ďalšie plemená, napr. egyptské mau a siamské mačky. Snahou bolo vyšľachtiť mačku, ktorá výzorom pripomína divé mačkovité šelmy ale povahou by bola vhodná na chov ako domáca mačka. Druhým podnetom pre šľachtenie boli vedecké záujmy genetikov, pretože divé bengálske mačky nemajú v DNA gén leukémie a ich výskum by mohol byť významný z hľadiska liečby tohto ochorenia. S krížením sa začalo v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia, takže ide o pomerne mladé plemeno, preto má bengálska mačka ešte stále pomerne divokú povahu. Napriek tomu sa stala najobľúbenejším plemenom chovaných mačiek v USA a získava si čoraz viac priaznivcov aj u nás. Dôkazom je aj fakt, že na už Slovensku existujú viaceré chovateľské stanice, ktoré sa venujú chovu týchto mačiek.

Charakteristika

Ako hybridné plemeno sú bengálske mačky často väčšie než domáce mačky. Pružné, atletické zviera váži až 7 kilogramov a na výšku má až 70 centimetrov. Silné telo nesie dlhé, svalnaté nohy. V porovnaní s telom je hlava bengálskej mačky dosť malá. Dominujú vysoké lícne kosti a mandľové, veľké oči. Veľké oči bengálskej mačky majú väčšinou zelenú alebo modrú farbu. Uši sú malé so zaoblenými špičkami, ale majú širokú základňu. Najvýraznejšia je "divoká" kresba bengálskej mačky. Veľkými škvrnami, svetlým bruchom a pruhmi na predných končatinách sa veľmi podobá na svojich divokých predkov. Vďaka tomuto vzhľadu má bengálska mačka mnoho obdivovateľov! Bengálska kočka existuje v základných farebných variáciach ako je oranžová, zlatá, tmavo žltá a piesková, často s "trblietaním". Uznávané sú tiež kresby "mramorovaná" a "bodkovaná": bengalcat3.jpg, 15kB

• Mramorovaná: "Mramorovaná" pripomína "žíhanú"kresbu iných plemien. Kresba bengálskej mačky by mala čo najmenej pripomínať domácu mačku.

• Bodkovaná: srsť s „bodkovanou „ kresbou je vyslovene žiadúca: „bodkovaná“ bengálska mačka s veľkými bodkami a škvrnami sa podobá divokej leopardej mačke, pričom dvojfarebné bodky („rosetted“) sa od jednofarebných odlišujú.

• Sparbled: Kresba, ktorá nie je ani mramorovaná (marbled) ani bodkovaná (spotted) sa nazýva sparbled. Táto kresba však nie je oficiálne uznávaná. Brada, hrudník, brucho a nohy môžu byť sfarbené v základných farbách od krémovej až po bielu a kontrastujú s farbou bokov a chrbáta. Oči, papuľa a nos sú v ideálnom prípade oramované úzkymi čiernymi čiarami.

Povaha

Od tretej generácie sú bengálske mačky považované za "krotké". Napriek tomu, vzhľadom k ich divokému dedičstvu, sú to aktívne, temperamentné zvieratá. Bengálske mačky by preto mali byť chované ako domáce zvieratá až od štvrtej generácie! Dokonca i chovné zvieratá môžu byť vystavované len na výstavách tejto generácie. Podľa štandardu plemena sú bengálci "dôverčivé, pozorné, zvedavé a priateľské mačky"!

S bengálskou mačkou zažijete veľa zábavy! Je chytrá a poslušná - preto potrebuje zamestnať, aby svoju aktivitu smerovala tým správnym smerom. Milovníci bengálskych mačiek rýchlo zistia, že prosté maznanie a hranie nestačí. Vhodný je cieľový tréning a práca s clickerom a tiež rozmanité prostredie, kde sa mačka nebude nudiť. Bengálske mačky sa rady šplhajú a milujú vodu. Bezpečný výbeh dopraje mačke dostatok aktivít a pohybu. Ideálnou je samozrejme záhrada, ale kľudnejšiemu zvieraťu postačí tiež zabezpečený balkón s mnohými možnosťami šplhania.

Starostlivosť

Bengálska mačka je sebavedomá, dominantnejšia a niekedy ľahko agresívna mačka. Spolužitie s inými, viac teritoriálnymi mačkami môže viesť k problémom. Napriek tomu by bengálska mačka nemala zostávať sama. Ako jej spoločníci sú vhodné kľudnejšie plemená ako je perzská alebo britská krátkosrstá mačka – či sa mačky budú vzájomne znášať, závisí samozrejme tiež na charaktere jednotlivých mačiek.

bengalcat.jpg, 123kB