Kalifornia

Základné informácie

California

Kalifornia je štát v západných Spojených štátoch. S viac ako 39,3 miliónmi obyvateľov na celkovej ploche približne 423 970 km2 je najľudnatejším a tretím najväčším americkým štátom podľa oblasti. Je to tiež najľudnatejší subnárodný subjekt v Severnej Amerike a 34. najľudnatejší na svete. Oblasť Veľkého Los Angeles a oblasť San Franciského zálivu sú druhým a piatym najľudnatejším mestským regiónom, pričom prvé z nich majú viac ako 18,7 milióna obyvateľov a druhé majú viac ako 9,6 milióna. Sacramento je hlavným mestom štátu, zatiaľ čo Los Angeles je najľudnatejším mestom v štáte a druhým najľudnatejším mestom v krajine (po New Yorku). Najľudnatejšou krajinou je okres Los Angeles, zatiaľ čo okres San Bernardino je najväčším okresom podľa oblasti v krajine. San Francisco, ktoré je mestom aj krajom, je druhým najhustejšie osídleným hlavným mestom v krajine (po New Yorku) a piatym najľudnatejším okresom v krajine, hneď za štyrmi z piatich mestských častí New Yorku.

Kalifornská ekonomika s hrubým štátnym produktom od roku 2019 vo výške 3,2 bilióna dolárov je najväčšou regionálnou ekonomikou na svete. Keby to bola krajina, bola by to 37. najľudnatejšia krajina a piata najväčšia ekonomika od roku 2020. Oblasť Veľkého Los Angeles a oblasť San Franciského zálivu sú druhou a treťou najväčšou mestskou ekonomikou (1,0 bilióna dolárov a 0,5 USD) od roku 2020) po metropolitnej oblasti New York (1,8 bilióna dolárov). Kombinovaná štatistická oblasť oblasti San Francisco Bay Area mala v roku 2018 najvyšší hrubý domáci produkt na obyvateľa (106 757 dolárov) medzi veľkými primárnymi štatistickými oblasťami a je domovom štyroch z 10 najväčších svetových spoločností podľa trhovej kapitalizácie a štyroch z 10 najbohatších ľudí na svete. .

California - view

Dnešná Kalifornia bola najskôr osídlená rôznymi domorodými kalifornskými kmeňmi, až potom ju v 16. a 17. storočí preskúmali mnohí Európania. Španielske impérium si to potom nárokovalo a kolonizovalo. V roku 1804 bola začlenená do provincie Alta California v rámci miestokráľovstva Nového Španielska. Táto oblasť sa stala súčasťou Mexika v roku 1821 po úspešnej vojne za nezávislosť, ale v roku 1848 bola po mexicko-americkej vojne postúpená USA. Západná časť Kalifornie v Alte bola potom usporiadaná a 9. septembra 1850 prijatá ako 31. štát po kompromise z roku 1850. Kalifornská zlatá horúčka začala v roku 1848 a viedla k dramatickým sociálnym a demografickým zmenám, s rozsiahlou emigráciou z iných krajín. časti Spojených štátov a do zahraničia so sprievodným hospodárskym rozmachom.

Významné príspevky k populárnej kultúre, napríklad v oblasti zábavy a športu, majú pôvod v Kalifornii. Štát tiež významne prispel v oblasti komunikácie, informácií, inovácií, environmentalistiky, ekonomiky a politiky. Je domovom Hollywoodu, najstaršieho a najväčšieho filmového priemyslu na svete, ktorý zásadne ovplyvnil globálnu zábavu. Považuje sa za počiatok hippie kontrakultúry, pláže a automobilovej kultúry a okrem iného aj osobného počítača. Oblasť San Francisco Bay Area a oblasť Veľkého Los Angeles sú všeobecne považované za centrá globálneho technologického a zábavného priemyslu. Map - US Ekonomika Kalifornie je veľmi rôznorodá: 58% z nej je založených na financiách, štátnej správe, službách v oblasti nehnuteľností, technológiách a profesionálnych, vedeckých a technických obchodných službách. Aj keď kalifornský poľnohospodársky priemysel predstavuje iba 1,5% ekonomiky štátu, má najvyššiu produkciu zo všetkých štátov USA. Kalifornské prístavy a prístavy vybavujú asi tretinu všetkého dovozu z USA, väčšina pochádza z medzinárodného obchodu Pacific Rim.

Kalifornia má spoločné hranice s Oregonom na severe, Nevadou a Arizonou na východe a mexickým štátom Baja California na juhu. Rozmanitá geografická poloha štátu siaha od tichomorského pobrežia a metropolitných oblastí na západe až po pohorie Sierra Nevada na východe a od sekvojových a douglaských jedlí na severozápade až po púšť Mojave na juhovýchode. Centru štátu dominuje údolie Central, ktoré je významnou poľnohospodárskou oblasťou. Aj keď je Kalifornia známa svojim teplým stredomorským podnebím a monzúnovým sezónnym počasím, veľká rozloha štátu vedie k podnebiu, ktoré sa líši od vlhkého mierneho dažďového pralesa na severe po suchú púšť vo vnútrozemí, až po zasnežené alpské hory. Všetky tieto faktory vedú k enormnému dopytu po vode; v celkovom počte je Kalifornia najväčším spotrebiteľom vody na celom kontinente Severnej Ameriky. Postupom času pribúdali suchá a lesné požiare, stávali sa menej sezónnymi a celoročnými, čo ďalej zhoršovalo vodnú bezpečnosť Kalifornie.