Politika a vláda

Vláda

Local government in California

Hlavné mesto Kalifornie sa nachádza v Sacramente. Štát je rozdelený do troch vládnych zložiek - výkonnej moci pozostávajúcej z guvernéra a ďalších nezávisle zvolených ústavných činiteľov; zákonodarná zložka zložená zo zhromaždenia a senátu; a súdna zložka pozostávajúca z Najvyššieho súdu Kalifornie a nižších súdov. Štát tiež umožňuje hlasovanie: priama účasť voličov na základe iniciatívy, referenda, odvolania a ratifikácie. Pred prijatím kalifornského Proposition 14 (2010) Kalifornia umožnila každej politickej strane zvoliť si, či bude mať uzavretú primárnu alebo primárnu voľbu, v ktorej budú hlasovať iba členovia strany a nezávislé strany. Po 8. júni 2010, keď bol schválený návrh č. 14, s výnimkou iba prezidenta Spojených štátov a kancelárií ústredných výborov krajov, sú všetci kandidáti v primárnych voľbách uvedení na hlasovacom lístku s preferovanou príslušnosťou k strane, ale nie sú ich oficiálnymi kandidátmi. večierok. V primárnych voľbách postúpia do všeobecných volieb dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Ak v osobitných primárnych voľbách získa jeden kandidát viac ako 50% všetkých odovzdaných hlasov, je zvolený na obsadenie voľného miesta a nebudú sa konať žiadne zvláštne všeobecné voľby.

Výkonná moc

Kalifornská výkonná pobočka sa skladá z guvernéra a siedmich ďalších zvolených ústavných činiteľov: guvernér nadporučíka, generálny prokurátor, minister zahraničných vecí, štátny kontrolór, štátny pokladník, komisár pre poistenie a štátny dozorca nad verejným vyučovaním. Funkčné obdobie je štvorročné a môžu byť zvolení iba raz.

Legislatívna vetva

Zákonodarné orgány štátu Kalifornia tvoria 40-členný senát a 80-členné zhromaždenie. Senátori slúžia štvorročne, členovia zhromaždenia dvaja. Na členov zhromaždenia sa vzťahujú lehoty troch volebných období a na členov senátu sa vzťahujú lehoty dvoch funkčných období.

Súdna vetva

Právny systém Kalifornie je výslovne založený na anglickom obyčajovom práve (ako je to vo všetkých ostatných štátoch okrem Louisiany), ale má niekoľko prvkov zo španielskeho občianskeho práva, napríklad komunitné vlastníctvo. Populácia kalifornských väzníc vzrástla z 25 000 v roku 1980 na viac ako 170 000 v roku 2007. Trest smrti je legálnou formou trestu a štát má najväčšiu populáciu „Death Row“ v krajine (hoci popravy v Oklahome a Texase sú oveľa aktívnejšie) .

Kalifornský súdny systém je najväčší v USA s celkovým počtom 1600 sudcov (federálny systém má iba okolo 840). Na vrchole je sedemčlenný najvyšší súd v Kalifornii, zatiaľ čo kalifornské odvolacie súdy slúžia ako primárne odvolacie súdy a kalifornské vrchné súdy ako primárne súdy. Sudcov Najvyššieho súdu a odvolacích súdov menuje guvernér, voliči si ich však môžu každých 12 rokov ponechať. Správu štátneho súdneho systému riadi Súdna rada zložená z najvyššieho sudcu Najvyššieho súdu v Kalifornii, 14 súdnych úradníkov, štyroch zástupcov kalifornskej štátnej komory a jedného člena z každej komory štátneho zákonodarného zboru.

Federálne zastúpenie

Štát Kalifornia pošle 53 členov do Snemovne reprezentantov, najväčšej štátnej delegácie v Kongrese. V dôsledku toho má Kalifornia tiež najväčší počet volebných hlasov v národných prezidentských voľbách, a to 55. Súčasným hovorcom Snemovne reprezentantov je zástupkyňa 12. kalifornského okresu Nancy Pelosi; Kevin McCarthy, zastupujúci 23. okres štátu, je vedúcim snemovne menšín.

Kaliforniu zastupujú americkí senátori Dianne Feinstein, rodená a bývalá starostka San Francisca, a Alex Padilla, rodená a bývalá ministerka zahraničných vecí Kalifornie. Bývalá americká senátorka Kamala Harrisová, rodená bývalá okresná prokurátorka zo San Francisca, bývalá generálna prokurátorka Kalifornie, rezignovala 18. januára 2021, aby sa ujala svojej úlohy súčasnej viceprezidentky USA. Vo voľbách do Senátu USA v roku 1992 bola Kalifornia vďaka víťazstvám Feinsteinovej a Barbary Boxerovej prvým štátom, ktorý zvolil delegáciu Senátu zloženú výlučne zo žien. Podľa očakávania zvoleného viceprezidenta guvernéra Newsoma vymenoval minister zahraničných vecí Alex Padilla zvyšok funkčného obdobia Harrisovej, ktoré sa končí v roku 2022, Padilla sľúbil, že sa v tomto volebnom cykle bude uchádzať o celé funkčné obdobie. Padilla zložil prísahu 20. januára 2021, v rovnaký deň ako inaugurácia zvoleného prezidenta Joe Bidena a tiež Harrisovej.

Ozbrojené sily

Army

V Kalifornii malo americké ministerstvo obrany od roku 2009 celkovo 117 806 členov aktívnej služby, z toho 88 370 námorníkov alebo námorníkov, 18 339 letcov a 11 097 vojakov a 61 365 civilných zamestnancov ministerstva obrany. V Kalifornii bolo navyše celkovo 57 792 záložníkov a gardistov.

V roku 2010 bol okres Los Angeles najväčším pôvodcom vojenských regrútov v Spojených štátoch podľa krajov. Do armády nastúpilo 1 437 osôb. Od roku 2002 však boli Kalifornčania v pomere k počtu obyvateľov v armáde relatívne nedostatočne zastúpení.

V roku 2000 mala Kalifornia 2 569 340 veteránov z vojenskej služby USA: 504 010 slúžilo v druhej svetovej vojne, 301 034 v kórejskej vojne, 754 682 počas vojny vo Vietname a 278 003 v rokoch 1990–2000 (vrátane vojny v Perzskom zálive). Od roku 2010 žilo v Kalifornii 1 942 775 veteránov, z ktorých 1 457 875 slúžilo v období ozbrojeného konfliktu a niečo cez štyri tisíce ich slúžilo pred druhou svetovou vojnou (najväčšia populácia tejto skupiny v akomkoľvek štáte).

Kalifornské vojenské sily pozostávajú z armády a leteckých národných gard, námornej a štátnej vojenskej zálohy (milície) a kalifornského kadetského zboru.

5. augusta 1950 sa krátko po štarte z leteckej základne Fairfield-Suisun zrútil atómový bombardér amerického letectva Boeing B-29 Superfortress, ktorý niesol jadrovú bombu. Brigádny generál Robert F. Travis, veliaci pilot bombardéra, bol medzi mŕtvymi.