Kultúra

Rozmanitosť

Culture

Kultúra Kalifornie je západnou kultúrou a jednoznačne má svoje moderné korene v kultúre Spojených štátov, ale historicky aj v mnohých hispánskych kalifornských a mexických vplyvoch. Ako pohraničný a pobrežný štát bola kalifornská kultúra veľmi ovplyvnená niekoľkými veľkými populáciami prisťahovalcov, najmä tými z Latinskej Ameriky a Ázie.

Kalifornia bola dlho predmetom záujmu verejnosti a jej podporovatelia ju často propagovali ako akýsi raj. Na začiatku 20. storočia, vďaka úsiliu štátnych a miestnych podporovateľov, mnoho Američanov považovalo Zlatý štát za ideálne letovisko, slnečné a suché po celý rok s ľahkým prístupom k oceánu a horám. V 60. rokoch propagovali populárne hudobné skupiny ako The Beach Boys imidž Kaliforňanov ako bezstarostných opálených návštevníkov pláže.

Kalifornská zlatá horúčka z 50. rokov 18. storočia sa stále považuje za symbol ekonomického štýlu Kalifornie, ktorý má tendenciu vytvárať technologické, spoločenské, zábavné a ekonomické výstrelky a rozmachy a súvisiace busty.

Masmédiá a zábava

Hollywood

Hollywood a zvyšok oblasti Los Angeles sú významným globálnym centrom zábavy a veľké filmové štúdiá „Veľkej päťky“ amerického filmového priemyslu (Columbia, Disney, Paramount, Universal a Warner Bros.) sídlia v alebo v okolí oblasti.

Všetky štyri hlavné americké televízne vysielacie siete (ABC, CBS, Fox a NBC) majú výrobné závody a kancelárie v štáte. Všetky štyri plus dve hlavné siete v španielskom jazyku (Telemundo a Univision) majú najmenej dve televízne stanice vlastnené a prevádzkované v Kalifornii, jednu v Los Angeles a jednu v oblasti San Francisco Bay Area.

V oblasti San Francisco Bay Area sídli niekoľko popredných spoločností pôsobiacich v oblasti internetu a sociálnych médií, vrátane troch technologických spoločností „Big Five“ (Apple, Facebook a Google), ako aj ďalších služieb, ako sú Netflix, Pandora Radio, Twitter, Yahoo! a YouTube.

Jedna z najstarších rozhlasových staníc v USA, KCBS (AM) v oblasti Bay Area, bola založená v roku 1909. Universal Music Group, jedna z nahrávacích spoločností „veľkej štvorky“, sídli v Santa Monice. . Kalifornia je tiež rodiskom niekoľkých medzinárodných hudobných žánrov, vrátane zvuku Bakersfield, thrash metalu Bay Area, g-funku, nu metalu, stoner rocku, surfovej hudby, hip hopu na západnom pobreží a jazzu na západnom pobreží.

Náboženstvo

Najpočetnejšie náboženské vyznania podľa počtu prívržencov ako percento obyvateľov Kalifornie boli v roku 2014 katolícka cirkev s 28 percentami, evanjelickí protestanti s 20 percentami a protestanti v hlavnej rade s 10 percentami. Spoločne tvorili všetky druhy protestantov 32 percent. Tí, ktorí nie sú spojení s nijakým náboženstvom, predstavovali 27 percent populácie. Rozdelenie podľa iných náboženstiev je 1% moslimské, 2% hinduistické a 2% budhistické. To je zmena od roku 2008, keď obyvateľstvo označilo svoje náboženstvo za katolícku cirkev s 31 percentami; Evanjelickí protestanti s 18 percentami; a hlavných protestantov so 14 percentami. V roku 2008 predstavovali osoby bez náboženského vyznania 21 percent populácie. Rozdelenie iných náboženstiev v roku 2008 bolo 0,5% moslimov, 1% hinduistov a 2% budhistov. Americká židovská ročenka uvádza, že celková židovská populácia v Kalifornii bola v roku 2006 asi 1 194 190. Podľa údajov ARDA (Association of Religion Data Archives) boli v roku 2010 najväčšími vyznávačmi vyznávačov rímskokatolícka cirkev s 10 233 334; Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní so 763 818; a Southern Baptist Convention so 489 953.

Prvými kňazmi, ktorí prišli do Kalifornie, boli rímskokatolícki misionári zo Španielska. Rímskokatolíci založili 21 misií pozdĺž kalifornského pobrežia, ako aj miest Los Angeles a San Francisco. Kalifornia má naďalej veľkú rímskokatolícku populáciu kvôli veľkému počtu Mexičanov a Stredoameričanov žijúcich v jej hraniciach. Kalifornia má dvanásť diecéz a dve arcidiecézy, Arcidiecézu Los Angeles a Arcidiecézu San Francisco, z ktorých prvá je najväčšou arcidiecézou v Spojených štátoch.

Prieskum Pew Research Center odhalil, že Kalifornia je o niečo menej náboženská ako vo zvyšku štátov: 62 percent Kalifornčanov tvrdí, že si je „absolútne istých“ svojou vierou v Boha, zatiaľ čo v národe to tvrdí 71 percent. Prieskum tiež odhalil, že 48 percent obyvateľov Kalifornie tvrdí, že náboženstvo je „veľmi dôležité“, v porovnaní s 56 percentami na národnej úrovni.

Šport

NFL

Kalifornia má devätnásť veľkých povolení na ligu profesionálnych športov, oveľa viac ako ktorýkoľvek iný štát. Oblasť San Francisco Bay Area má šesť prvoligových tímov rozmiestnených vo svojich troch hlavných mestách: San Francisco, San Jose a Oakland, zatiaľ čo oblasť Los Angeles je domovom desiatich prvoligových povolení. San Diego a Sacramento majú po jednom ligovom tíme. Super Bowl NFL bol hostený v Kalifornii 11krát na štyroch rôznych štadiónoch: Los Angeles Memorial Coliseum, Rose Bowl, Stanford Stadium a San Diego's Qualcomm Stadium. Dvanásty, Super Bowl 50, sa konal na Leviho štadióne v Santa Clare 7. februára 2016.

Kalifornia už dlho mala veľa rešpektovaných vysokoškolských športových programov. V Kalifornii sa okrem iných koná najstaršia vysokoškolská misa, každoročná Rose Bowl.

Kalifornia je jediný štát v USA, ktorý hostil letné aj zimné olympijské hry. Letné hry v rokoch 1932 a 1984 sa konali v Los Angeles. V lyžiarskom stredisku Squaw Valley v regióne Lake Tahoe sa konali zimné olympijské hry 1960. Los Angeles bude hostiť letné olympijské hry 2028, čo je štvrtýkrát, čo bude Kalifornia hostiteľom olympijských hier. Viacero zápasov počas majstrovstiev sveta FIFA 1994 sa uskutočnilo v Kalifornii, pričom Rose Bowl hostil osem zápasov (vrátane finále), zatiaľ čo Stanfordský štadión hostil šesť zápasov.

Vzdelanie

High School

Verejné stredoškolské vzdelávanie pozostáva zo stredných škôl, ktoré učia výberové kurzy odborov, jazykov a slobodných umení so zameraním na nadaných študentov vysokých škôl a študentov priemyselného umenia. Kalifornský verejný vzdelávací systém je podporovaný jedinečnou ústavnou novelou, ktorá vyžaduje minimálnu ročnú úroveň financovania pre ročníky K – 12 a vysoké školy komunity, ktoré rastú s ekonomikou a počtom študentov.

V roku 2016 sa výdavky kalifornských štátnych škôl na 12 základných škôl na žiaka umiestnili na 22. mieste v krajine (11 500 dolárov na študenta oproti 11 800 dolárov v priemere v USA).

V roku 2012 sa kalifornské verejné školy K – 12 umiestnili na 48. mieste v počte zamestnancov na jedného študenta, a to na 0,102 (americký priemer bol 0,137), zatiaľ čo na jedného zamestnanca sa platilo 7. najviac, 49 000 dolárov (americký priemer bol 39 000 dolárov).

Štúdia z roku 2007 dospela k záveru, že kalifornský systém verejných škôl bol „rozbitý“ v tom, že trpel nadmernou reguláciou.

Kalifornské verejné postsekundárne vzdelávanie ponúka tri samostatné systémy:

Výskumným univerzitným systémom v štáte je Kalifornská univerzita (UC), verejný univerzitný systém. Na jeseň 2011 mala Kalifornská univerzita kombinovaný vzdelávací inštitút s 234 464 študentmi. Existuje desať všeobecných kampusov UC a niekoľko špecializovaných kampusov v systéme UC, napríklad UC San Francisco, ktorý sa venuje výhradne postgraduálnemu zdravotníckemu vzdelávaniu a je domovom UCSF Medical Center, nemocnice s najvyšším umiestnením v Kalifornii. Systém mal pôvodne prijímať jednu osminu najlepších študentov stredných škôl z Kalifornie, ale niektoré zo škôl sa stali ešte selektívnejšími. College Systém UC dostal pôvodne výlučnú právomoc pri udeľovaní doktorandských titulov, ale odvtedy sa to zmenilo a CSU je tiež schopná udeliť niekoľko doktorských titulov. Systém Kalifornskej štátnej univerzity (CSU) má takmer 430 000 študentov. CSU mala pôvodne prijímať jednu tretinu kalifornských študentov stredných škôl, ale niekoľko škôl sa stalo oveľa selektívnejším. CSU bola pôvodne zriadená tak, aby udeľovala iba bakalárske a magisterské tituly, odvtedy však získala oprávnenie udeľovať niekoľko doktorských titulov. Kalifornský komunitný vysokoškolský systém poskytuje kurzy kurzu s nižšou divíziou, ako aj základné zručnosti a školenie pracovnej sily. Je to najväčšia sieť vysokoškolského vzdelávania v USA, ktorú tvorí 112 vysokých škôl slúžiacich študentskej populácii s viac ako 2,6 milióna. Kalifornia je tiež domovom takých významných súkromných univerzít, ako sú Stanfordská univerzita, Univerzita v južnej Kalifornii, Kalifornský technologický inštitút a Claremont Colleges. Kalifornia má stovky ďalších súkromných vysokých škôl a univerzít, vrátane mnohých náboženských a účelových inštitúcií.