Ekonomika

Ekonomická situácia

Kalifornská ekonomika patrí medzi najväčšie na svete. Od roku 2019 bol hrubý štátny produkt (GSP) 3,2 bilióna dolárov (80 600 dolárov na obyvateľa), najväčší v Spojených štátoch. Kalifornia je zodpovedná za jednu sedminu hrubého domáceho produktu (HDP) národa. Od roku 2018 je nominálny HDP Kalifornie vyšší ako všetky krajiny okrem štyroch (USA, Čína, Japonsko a Nemecko). Pokiaľ ide o paritu kúpnej sily (PPP), je väčšia ako vo všetkých krajinách okrem ôsmich (USA, Čína, India, Japonsko, Nemecko, Rusko, Brazília a Indonézia). Ekonomika Kalifornie je väčšia ako Afrika a Austrália a je takmer taká veľká ako Južná Amerika.

Päť najväčších sektorov zamestnanosti v Kalifornii je obchod, doprava a verejné služby; vláda; profesionálne a obchodné služby; vzdelávanie a zdravotné služby; a voľný čas a pohostinstvo. Pokiaľ ide o produkciu, piatimi najväčšími sektormi sú finančné služby, po ktorých nasledujú obchod, doprava a verejné služby; vzdelávanie a zdravotné služby; vláda; a výroba. Od mája 2020 má Kalifornia mieru nezamestnanosti 16,3%.

Department of Finances

Ekonomika Kalifornie je závislá na obchode a medzinárodný obchod predstavuje asi štvrtinu ekonomiky štátu. V roku 2008 vyviezla Kalifornia tovar v hodnote 144 miliárd dolárov, čo je nárast zo 134 miliárd dolárov v roku 2007 a 127 miliárd dolárov v roku 2006. Počítačom a elektronickým výrobkom patrí k najlepším exportom Kalifornie, čo predstavuje 42 percent celkového vývozu štátu v roku 2008.

Poľnohospodárstvo je dôležitým odvetvím v kalifornskej ekonomike. Tržby spojené s poľnohospodárstvom sa za posledné tri desaťročia viac ako štvornásobne zvýšili, zo 7,3 miliárd dolárov v roku 1974 na takmer 31 miliárd dolárov v roku 2004. K tomuto zvýšeniu došlo napriek 15-percentnému poklesu výmery poľnohospodárskej pôdy počas tohto obdobia a zásobovaniu vodou chronickou nestabilitou. . Medzi faktory prispievajúce k rastu predaja na aker patrí intenzívnejšie využívanie aktívnych poľnohospodárskych plôch a technologické zlepšenia v rastlinnej výrobe. [229] V roku 2008 vyprodukovalo 81 500 kalifornských fariem a rančov v Kalifornii tržby za výrobky vo výške 36,2 miliárd dolárov. V roku 2011 tento počet vzrástol na 43,5 miliárd dolárov výnosov z produktov. Sektor poľnohospodárstva predstavuje dve percentá HDP štátu a zamestnáva zhruba tri percentá z jeho celkovej pracovnej sily. Podľa USDA v roku 2011 boli tromi najväčšími kalifornskými poľnohospodárskymi výrobkami podľa hodnoty mlieko a smotana, mandle bez škrupín a hrozno.

HDP na obyvateľa v roku 2007 bol 38 956 dolárov, čo je jedenáste miesto v krajine. Príjem na obyvateľa sa veľmi líši podľa geografického regiónu a profesie. Centrálne údolie je najchudobnejšie a migrujúci pracovníci na farmách zarábajú menej ako minimálna mzda. Podľa správy Kongresovej výskumnej služby z roku 2005 bolo údolie San Joaquin charakterizované ako jeden z ekonomicky najviac depresívnych regiónov v USA, na rovnakej úrovni ako región Appalachia. Použitím doplnkového opatrenia na zníženie chudoby má Kalifornia mieru chudoby 23,5%, čo je najvyššia hodnota v ktoromkoľvek štáte v krajine. Avšak s použitím oficiálneho opatrenia bola miera chudoby od roku 2017 iba 13,3%. Mnoho pobrežných miest zahŕňa niektoré z najbohatších oblastí na obyvateľa v USA. Sektory špičkových technológií v severnej Kalifornii, konkrétne v Silicon Valley, v okresoch Santa Clara a San Mateo, sa dostali z hospodárskeho poklesu spôsobeného bustou dot-com.

V roku 2019 bolo v štáte 1 042 027 milionárskych domácností, čo je viac ako v ktoromkoľvek inom štáte v štáte. V roku 2010 sa obyvatelia Kalifornie umiestnili na prvom mieste medzi štátmi s najlepším priemerným úverovým skóre 754.

Štátne financie

Dollar

Štátne výdavky sa zvýšili z 56 miliárd dolárov v roku 1998 na 127 miliárd dolárov v roku 2011. Kalifornia s 12% populácie USA má jednu tretinu príjemcov blahobytu. Kalifornia má tretie najvyššie výdavky na obyvateľa v oblasti blahobytu spomedzi štátov, ako aj najvyššie výdavky na sociálnu starostlivosť vo výške 6,67 miliárd dolárov. V januári 2011 predstavoval celkový dlh Kalifornie najmenej 265 miliárd dolárov. Guvernér Jerry Brown 27. júna 2013 podpísal vyvážený rozpočet (bez deficitu) pre štát, prvý za posledné desaťročia; štátny dlh však zostáva na úrovni 132 miliárd dolárov.

S prijatím Proposition 30 v roku 2012 a Proposition 55 v roku 2016 v súčasnosti Kalifornia požaduje maximálnu hraničnú sadzbu dane z príjmu 13,3% s desiatimi daňovými pásmami, od 1% v dolnej daňovej pásme vo výške 0 dolárov ročného individuálneho príjmu po 13,3% pre ročný individuálny príjem nad 1 000 000 dolárov (hoci najvyššie uvedené kategórie sú iba dočasné, kým platnosť návrhu 55 nevyprší na konci roku 2030). Zatiaľ čo Proposition 30 uzákonil aj minimálnu štátnu daň z obratu vo výške 7,5%, toto zvýšenie dane z obratu nebolo predĺžené v Proposition 55 a vrátilo sa k predchádzajúcej minimálnej sadzbe štátnej dane z obratu vo výške 7,25% v roku 2017. Miestne samosprávy môžu a môžu vyberať ďalšie dane z obratu v r. k tejto minimálnej sadzbe.

Celý nehnuteľný majetok je každoročne zdaniteľný; daň ad valorem vychádza z objektívnej trhovej hodnoty nehnuteľnosti v čase kúpy alebo z hodnoty novej výstavby. Podľa návrhu 13 je zvýšenie dane z nehnuteľností obmedzené na 2% ročne alebo na mieru inflácie (podľa toho, ktorá je nižšia).