Vegánstvo

Ako vplýva vegánstvo na životné prostredie?

To akým štýlom sú celosvetovo chované hospodárske zvierata je maximálne neekologické a neefektívne, vzhľadom na pôdu. Väčšina poľnohospodárskych pôd je využívaná na pestovanie potravy pre chov zvierat (či už na kožušinu, mlieko a vajcia, alebo najviac teda na mäso) - to znamená viac využívaných pôd, menej lesov. Napríklad v USA je zo všetkých vypestovaných plodín určených na priamu konzumáciu človekom iba 27 %.

Ďalším veľkým problémom je nadmerná spotreba vody. Len na 1 kg hovädzieho mäsa sa spotrebuje 15 400 litrov vody, je to až neuveriteľné.

Veľké množstvo dobytka = veľké množstvo ich výlučkov. Ich výkalmi sa znehodnucuje pôda a znečistuje pozdemná voda.

Veľkochov zvierat je zodpovedný za 18% skleníkových plynov, viac ako všetka doprava na svete.
zdroj: FAO.org

Na výrobu jedného hamburgera je spotrebovaných 2498 litrov vody, čo sa rovná asi koľko vody využije jedna osoba na sprchovanie na 2 mesiace (odhadované 4 minútové sprchy).
zdroj: Environmental Protection Agency a FriendsOfTheRiver.org

Takmer 40% rýb ulovených vo svete skončí ako odpad.
zdroj: Vegánstvo.sk

Hlavné dôvody ničenia dažďových pralesov sú dobytok a pestovanie žrádla pre nich.
zdroj: FAO.org

Život zvierat

Zvieratá chované pre mäso vo veľkochovoch často ani nezazrú denné svetlo a žijú vo veľmi zlých podmienkach. Zabíjané sú krutými spôsobmi. Chov vyzerá tak zle, lebo zvierat sa pre mäso chovajú veľké kvantitá. Každoročne sú milióny živých hospodárskych zvierat prepravované extrémne vzdialenosti, aby boli zabité na bitúnkoch v inej krajine. Nie všetky prežijú niekoľkodňovú cestu sprevádzanú stresom pri nakladaní a vykladaní, bez vody, jedla, vyčerpané teplom, zimou a zraneniami. Mnohé zvieratá sú poranené na klzkých rampách, umierajú v kamióne od vyčerpania alebo sú pošliapané inými. Zvieratám je celkom nezmyslene, len kvôli väčším ziskom spôsobované utrpenie počas cesty, ktorá môže v najhorších prípadoch trvať až tri dni.
Medzinárodný obchod so živými zvieratami a transporty na dlhé vzdialenosti nie sú dôvodom iba utrpenia zvierat,ale aj šírenia nákaz. Nie je nijak zložité vyhľadať si na internete obrázky a videá z veľkochovov, ktoré by mal aspoň raz za život vidieť každý z nás. Mnohí sa snažia sami seba presvedčiť, že zábery sú prehnane kruté a že nezobrazujú každodennú rutinu veľkochovov, alebo aspoň nie u nás, vo vyspelej krajine. Je to však pravda.

Ak by mali bitúnky sklenené steny, každý by bol vegetarián. – Paul McCartney

Predstavme si teraz však situáciu, že sa nachádzame na skvelej oslave, bavíme sa s kamarátmi zatiaľ čo si pochutnávame na výbornom jedle.
Zo zaujímavosti sa oslávenca spýtame na ingrediencie, a on odpovie otázkou, či si pamätáme toho rozkošného labradora, ktorý mu nedávno pobehoval po dome a my sa dozvieme, že sa teraz nachádza v našom slanom koláči. Najprv si budeme myslieť, že vtipkuje, no on to myslí úplne seriózne. Najskôr by nám teda prišlo zle a hrozné pohoršenie by sa striedalo s výčitkami svedomia.
Ak by však náš kamarát odpovedal, že plnka je zo sliepky z ich dvora, ešte by sme si to snáď aj pochvaľovali. Je teda rozdiel len vo zvyku, pes je zviera, ktorý je súčasťou rodiny, ale sliepky sú určené na zabitie.

Krava Sliepky

Odkazy

Spoločne za zdravím.
V prípade otázok, píšte: Janka Fafuliaková.