Zaujímavosti

1. Najstaršia kniha na svete – Epos o Gilgamešovi

Epos o Gilgamešovi je považovaný za najstaršie známe literárne dielo. Vznikol v starovekej Mezopotámii okolo roku 2100 pred Kristom a bol zapísaný klinovým písmom na hlinené tabuľky. Rozpráva príbeh o hrdinovi Gilgamešovi, kráľovi mesta Uruk, a obsahuje témy ako priateľstvo, smrť a hľadanie nesmrteľnosti. Je to dôkaz, že už dávne civilizácie si rozprávali príbehy a zapisovali ich pre budúce generácie.

2. Gutenbergova Biblia – začiatok tlačených kníh

Vynález kníhtlače Johannom Gutenbergom v polovici 15. storočia úplne zmenil svet. Jeho prvá vytlačená kniha, Biblia, sa objavila okolo roku 1455. Na jej výrobu použil pohyblivé kovové písmená, čím umožnil hromadnú tlač. Dovtedy sa knihy písali ručne, čo trvalo mesiace až roky. Vďaka Gutenbergovi sa knihy stali dostupnejšie a urýchlil sa rozvoj vzdelanosti a kultúry v Európe.

3. Najprekladanejšie knihy – Biblia, Malý princ, Harry Potter

Biblia je bezkonkurenčne najprekladanejšou knihou sveta – bola preložená do viac ako 3000 jazykov. Zo svetovej beletrie vedie Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho, ktorý je preložený do viac než 500 jazykov. Obľúbené sú aj knihy o Harrym Potterovi, ktoré boli preložené do viac ako 80 jazykov. Tieto knihy spájajú ľudí naprieč kultúrami a generáciami.

4. Najmenšia kniha na svete

Za najmenšiu knihu na svete sa považuje kniha vytvorená v Japonsku v roku 2013. Má názov „Shiki no Kusabana“ (Kvety štyroch ročných období), obsahuje 22 strán a meria len 0,75 × 0,75 mm. Text aj obrázky sú tak drobné, že sa dajú prečítať iba pod mikroskopom. Vytvorenie tejto knihy je ukážkou spojenia remeselnej zručnosti a moderných technológií.

5. Najväčšia knižnica na Slovensku – Univerzitná knižnica v Bratislave

Táto knižnica bola založená v roku 1919 a patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne inštitúcie na Slovensku. Uchováva viac než 2 milióny knižných jednotiek, vrátane historických tlačí, rukopisov, máp a novín. Je prístupná širokej verejnosti a slúži ako vedecké, študijné aj kultúrne centrum. Zároveň spolupracuje s mnohými zahraničnými inštitúciami.