Fitness

Domov
Výživa
O fitness
Základné cviky
Fotky

O fitness

Cvičenie

Pred športom by malo prebehnúť krátke rozohriatie napríklad v podobe behu (pokojne aj na mieste) či jazdy na bicykli alebo rotopede. Zvýši sa tak tepová frekvencia, rozprúdi sa krv, svaly sa rozohrejú a pripravia na ďalšiu fyzickú aktivitu. Rozohriatie sa vykonáva za účelom maximalizácie nadchádzajúceho výkonu a tiež kvôli zníženiu rizika zranenia.

Po tréningu je dobré sa ponaťahovať. Statické naťahovanie ako prvé, ešte pred tréningom, nie je vhodné, strečing totiž nie je zahrievacia technika. Pokiaľ ho chceme pred samotným tréningom vykonať, tak rozhodne až po rozohriatí! Pred naťahovaním by svaly mali byť dobre prehriate a prekrvené. Rozhodne by nemalo chýbať naťahovanie po tréningu. Slovo "strečing" pochádza z anglického stretch, čo znamená roztiahnutie, natiahnutie, rozpínanie. Svaly naťahujeme hneď po cvičení, aby neboli stuhnuté. Pri naťahovaní môžeme zájsť až na prah bolesti, ale nemali by sme ho prekračovať. Intenzitu naťahovania zvolíme podľa toho, či chceme zväčšiť alebo len zachovať našu hybnosť, pohyblivosť.

Cvičenie má pozitívny vplyv na psychiku a fyzickú zdatnosť a kondíciu človeka. Po pár sekundách fyzickej námahy sa zvyšuje srdcový tep, začínajú sa spaľovať sacharidy a tuky, dýchame zhlboka, takže sa svalom dostáva viac kyslíka.

Po hodine telo stále rýchlejšie spaľuje, posilňuje sa imunitný systém. Ešte v ten deň, sa začnú svaly a posilňovať, telo sa rýchlejšie zbavuje glukózy z krvi, takže sa znižuje riziko srdcových chorôb aj diabetu, po týždni cvičení sa nám už zlepší kondícia, máme silnejšiu imunitu, nižší krvný tlak a po niekoľkých mesiacoch už máme okrem celkovo lepšieho zdravotného stavu srdca a pľúc, zväčšenia svalov, zníženého rizika ochorenia niektorými chorobami tiež nižšie množstvo telesného tuku a často aj lepšiu náladu, cítime sa menej v strese a všeobecne psychický stav je lepší.