Ako trénovať

Rozvička

Pred tým ako sa vlastne behať vyberieš, nemal/a by si vynechať rozcvičku. Nemusí byť vôbec dlhá. Dôležité je hlavne trošku sa zahriať.

strecing

Po

Po behu je potrebné trošku unevané svaly ponaťahovať, aby sme predišli svalovke alebo iným nepríjemnostiam. Najlepší je nejaký ľahký strečing, použitie gúm, vytriasť svaly alebo si poskakáť. V žiadnom prípade si hneď po behu nesadaj na nejakú dlhšiu dobu!! Svaly ti zatvrdnú!!

strecing2

Dĺžka trate

Nikto neočakáva, že ak si nikdy beh netrénoval, tak sa rozbeháš po pár razoch. Na prvý krát asi nezabehneš hneď 10 km, a ak hej, nie je to cesta, pretože na druhý deň pravdepodobne ani nevstaneš z postele. A ak si aj bežec, ktorý už niečo za sebou má, tak určite vieš, že trénovať treba systematicky. Dĺžky striedať - kratšie a dlhšie. Na začiatok však je lepšie zvoliť taktiku "indiánskeho behu". To znamená, že bežíš nejaké metrea keď to ďalej nejde prejdeš do chôdze, kým sa ti tep dostane do normálu a potom sa znova poklusom rozbehneš. Väčší zmysel však má nesústrediť sa príliš na vzdialenost ale na čas behu. Takže nie je to o kilometroch, ale o tom, ako dlho sa hýbeš. Najefektívnejšie pre tvoje telo a jeho chemické procesy je hodina. Skúšať sa to nedá každý deň, ale približne každý druhý.

Frekvencia

Teda ľudovo "počet krokov" za určitý časový interval. Frekvencia záleží od náročnosti dráhy, bežeckej disciplíny a kondície resp. sily nôh a dýchania. Na rekreačný beh je lepšia vyššia frekvencia. Teda menšie a kratšie kroky.

Terén

V prvom rade by si mal/a behať v príjemnom prostredí. Niekde, kde vieš vypnúť hlavu, kde sa budeš cítiť sám/sama sebou. Tiež by to malo byť bezpečné a čisté, aby si nedýchal nejaký smog, ale čerstvý vzduch. Náročnosť (teda, či to bude do kopca, rovina, asfalt, tartan, lesná cestička...) závisí od toho, na čo si trúfaš. Najlepšie je však striedať terény a myslieť na svoje kĺby, ktoré sa v náročných podmienkach rýchlejšie opotrebúvajú.

teren

Tréningový plán

Tu sa dostávame k podstate veci. Tréningový plán si môžeš zostaviť aj vlastnoručne. Stačí na to pevná vôľa, vytrvalosť a chuť bežať. Ja sama si to plánujem po týždňoch. Behávam 2-4 krát do týždňa, takže Zhodnotím počasie, kedy mám čas, kedy sa venujem iným športom...a z toho mi vyjde, že ktoré dni behať pôjdem. Potom už len stačí sa len obliecť a behať ísť. Nie vždy je ľahké prekonať lenivosť, ale aj takáto práca na sebe je dôležitá.

Doplnkové športy

Po nejakom čase pravidelného, svedomitého behania si telo samé bude pýtať nejakú kompenzáciu k behu. Skvelé je plávanie alebo posilovanie. Podstata však nie je preťažiť sa, ale regenerovať!!

plavanie

Výživa

Jedno slovo: ROVNOVÁHA. Strava by mala byť rozmanitá, bohatá na bielkoviny a vlákninu a hlavne sa pred behom alebo aj počas neho treba dostatočne hydratovať. Zvážiť tiež môžeš niektoré výživé doplnky ako napr. kolagén alebo horčík. Nenahrádzajú však tvoju stravu. Jesť treba to, čo si pýta telo, nie však to čo si vždy pýta hlava, to už by bolo obžerstvo.

strava

Motivácia

Tu by mala zapracovať tvoja vlastná psychológia. Sám/Sama vieš, ako sa najlepšie motivuješ ty sám/sama ktomu, aby si behať naozaj išiel. Môžu pomôcť pesničky ("na refrén bežím, cez slohu kráčam" a samozrejme v bezpečnej miere, aby si nebol/a limitovaný/á vo vnímaní svojho okolia), môže ti pomôcť partner v behu, motivácia schudnúť a zmestiť sa do nejakého oblečenia alebo to, že beh ti vyčistí hlavu a pomôže ti prekonať ťažkosti.