Technika behu

Beh je komplexný koordinovaný pohyb, využívajúci väčšinu svalov tela, prirodzený lokomočný pohyb človeka, základné a najstaršie telesné cvičenie, hlavná súčasť atletiky a väčšiny pohybových hier. Charakterizuje ho pravidelné opakovanie základného cyklu pohybu – bežeckého kroku, pri ktorom sa na rozdiel od chôdze rytmicky strieda oporná a bezoporná (letová) fáza. Každá ľudská bytosť behá odlišne, no isté všeobecné vlastnosti behu ako pohybu sú podobné. Správna technika behu je však dôležitá rovnako, ako vôbec s behom začať. Predídeš tak zraneniam, preťaženiu, zápalom a dovolí ti to hýbať sa dlhodobo zdravo. Správnou technikou šetríš energiu, pretože vyvíjaš menšie úsilie a presne v miestach, kam námaha patrí. Beh bude potom efektívnejší, dobehneš ďalej a bude ťa tešiť, lebo bude bez zbytočných bolestí.

Technika behu od hlavy až k päte:

HLAVA - pozeraj sa priamo pred seba. Bradu udržuj vzpriamene. S únavou prichádza tendencia bradu buď zdvíhať, alebo ju predkláňať. Nepozeraj sa pod nohy, ale sleduj terén pred sebou. Ostri približne 3 až 6 metrov pred seba.

RAMENÁ - ramené idú sriedavo spredu dozadu. Striedajú sa s nohami - keď urobíte krok vpred pravou nohou, nasleduje ho ľavé rameno a pravé rameno ide dozadu.

PAŽE - udržuj uhol 90 stupňov v lakti a mali by byť blízko tela.

RUKY - prsty na rukách smerujú hore a nezatínaj ich do päste. Je to zbytočné plytvanie energiou.

TRUP - je ťažiskom celého pohybu. Mierny náklon dopredu zľahčí krok a poháňa vpred.

KOLENÁ - koleno je v jednej rovine so stredom chodidla.Keď noha dopadá na zem je priamo pod kolenom. Kolená vôbec netreba vykopávať príliš vysoko, kvôli šetreniu energie.

DOŠĽAP - platí základné, zjednodušené pravidlo:"Nebežte príliš cez špičky ako belerína, ani cez pätu ako slon". Vo všeobecnosti,by po odraze by chodidlo malo previsnúť vo vzduchu, opísať akoby kolísku.

technika