Vplyv na zdravie

Beh rozvíja svalstvo takmer celého tela, posilňuje srdcovo-cievny a dýchací systém, zvyšuje látkovú premenu, kladne vplýva na nervový systém, rozvíja rýchlostné a vytrvalostné schopnosti, otužuje organizmus a upevňuje vôľové vlastnosti.
zdravie
Štúdie z celého sveta potrdzujú a stále prichádzajú s novými objavmi a pozitívnymi vplyvmi behu. Vo všeobecnosti sa tento šport prirovnáva k antidepresívam, pretože aj také sú jeho účinky na náš organizmus.
Pri behu sa vylučujú serotonín a endorfíny, teda dve zázračné látky, vďaka ktorým sa vám zlepší nálada a negatívne účinky stresu už nebudete pociťovať tak intenzívne. Endorfíny navyše aj tlmia bolesť a zlepšujú imunitu. Dokonca beh napomáha zlepšiť symptómy pacientov trpiacich klinickou depresiou. Vďaka športovej aktivite a podávaniu výkonov sa skvalitňuje spánok, ktorý bude hlbší a kvalitnejší.
Beh pomáha navodiť rovnaký stav mysle ako meditácia. Musíte si pri ňom totiž sústrediť na svoj dych a zmysly. Podľa výsledkov štúdie z Arizonskej univerzity má beh podobný efekt ako meditovanie aj na mozgovú aktivitu. U bežcov bolo zaznamenané stlmenie aktivity v tej časti mozgu, ktorá má na starosti tzv. vnútorný monológ a často súvisí s klinickou depresiou. Naopak, beh zvyšuje aktivitu v prednej časti mozgu, ktorá je spojená s výkonnými funkciami organizmu.
Pravidelné behanie podporuje funkciu buniek v pamäťovom centre mozgu, čo znamená, že sa zvyšuje prietok krvi v mozgu. To má za následok aj zlepšenie a zvýšenie kapacity pamäti. Výskumníci z UT Southwestern Medical Center robili prieskum, v ktorom dokázali, že beh zabraňuje zhoršeniu kognitívnych funkcií aj u starších ľudí. Dokonca prišli na to, že aeróbne cvičenia, teda napríklad beh, vám môžu zlepšiť pamäť, aj keď sa začala zhoršovať už skôr.
Nie je to však vždy iba ružové. Pravidelne sa dostavujú (väčšie/menšie) krízy, ktoré nie je vždy ľahké preskákať, resp. rozbehať. Často som aj ja behala cez bolesti, cez emočné napätie, cez zlé počasie... keď sa však na to pozerám spätne, staré prekonané krízy sa mi stávajú motiváciou prekonať tie nové. A tak by to malo byť. Mal/a by si byť hrdý/á na to, čo si (nielen) v behu dokázal.