Strava

--> všetko čo je potrebné pre zdravý životý štýl <--



štruktúra tuku

Tuky

Tuky sú prirodzenou a dôležitou súčasťou našej stravy. Z chemického hľadiska ich môžeme charakterizovať ako zlúčeniny glycerolu a vyšších mastných kyselín, ktoré môžu byť podľa typu chemických väzieb nasýtené a nenasýtené. Tuky sú látky vo vode nerozpustné, ale dobre rozpustné v rozpúšťadlách ako chloroform, éter, metanol, benzén a ich zmesi. Sú základnou zložkou bunkovej štruktúry, tvoria najdôležitejšiu energetickú zásobu tela, chránia telo pred stratou tepla a vnútorné orgány pred mechanickým poškodením, ďalej sú z nich vytvárané niektoré hormóny (napríklad pohlavné), žlčové kyseliny a ďalšie významné látky. Tuky umožňujú vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch(vitamín A, D, E a K). V tele človeka je asi 10 kg (niekedy podstatne viac) tuku. Tuky predstavujú najvyššiu energetickú zásobu v tele. Obsahujú dvakrát viac energie ako bielkoviny alebo sacharidy, 1 gram tuku poskytuje energiu 37 kJ (9 kcal). Táto energia sa v organizme mimoriadne rýchlo a účinne uvoľňuje a ukladá.

Podľa typu chemických väzieb v molekule rozlišujeme 2 druhy tukov

a) nasýtené b) nenasýtené

(mononenasýtené – s jednou nenasýtenou väzbou v molekule, polynenasýtené – s viacerými nenasýtenými väzbami). Príjem nenasýtených tukov, hlavne polynenasýtených, má pre organizmus obrovský význam pri znižovaní rizika ochorení srdca a ciev. Organizmus si ich sám nedokáže vytvárať. Pozitívne pôsobia na znižovanie hladiny cholesterolu.

Podľa skupenstva delíme tuky na:

a) tuhé tuky b) oleje

Tuhé tuky sú estery prevažne mastných kyselín, ktoré majú v štruktúre len jednoduché väzby (kyselina palmitová).Sem patrí napríklad masť, maslo. Oleje sú väčšinou estery mastných kyselín, ktoré majú v štruktúre násobné väzby ako napríklad kyselina olejová. Sem patrí napríklad rybí tuk, slnečnicový olej.

Podľa pôvodu delíme tuky na:

a) rastlinné   b) živočíšne

Medzi rastlinné tuky zaraďujeme napríklad arašidový olej, sezamový olej, ľanový olej, slnečnicový olej, repkový olej, olivový olej, kokosový olej a mnohé iné. Jedlý olej sa získava lisovaním semienok (zo slnečnicových semien – slnečnicový olej) alebo plodov (olivový olej z olív). Rastlinné oleje neobsahujú cholesterol (usadzuje sa na stenách ciev), a preto je jeho konzumácia zdravšia ako konzumácia živočíšnych tukov.

Do skupiny živočíšnych tukov patrí napr. loj, maslo, rybí tuk alebo bravčová masť. Nachádzajú sa v mlieku, vajíčkach v mäse. Obsahujú hlavne nasýtené mastné kyseliny s jednoduchými väzbami, ktorých vysoká konzumácia vedie k obezite, hromadeniu cholesterolu v tele, čo spôsobuje srdcovo-cievne ochorenia.