Vo všeobecnosti
DM 1.typu
DM 2.typu
Liečba
Strava
Pracoviská a špecialisti

Liečba cukrovky

Existuje viacero spôsobov liečby diabetu, ktoré závisia od typu cukrovky, ale aj od individuality pacienta. Pacienti diabetu 2.typu sa liečia len správnym životným štýlom, fyzickou aktivitou a stravovaním, avšak záleží od komplikácií, ktoré má diabetik s ochorením tohto typu. V závažnejšom štádiu je potrebné prejsť k liečbe perorálnymi antidiabetikami, no mnohokrát ani táto liečba nie je dostačujúca na kompenzáciu liečby. Preto je potrebné prejsť na inzulínovú liečbu, ktorí mnohí odmietajú a vystavujú sa tak závažným komplikáciám.

Pacienti s diabetom 1.typu sú od samého začiatku odkázaní na liečbu inzulínom. Spočiatku každý pacient začína na dávkovaní prostredníctvom inzulínových pier, avšak postupom času majú pacienti možnosť prejsť na doposiaľ najdokonalejšiu liečbu prostredníctvom inzulínovej pumpy.

Tablety
Tablety

Perorálne antidiabetiká (skratka PAD, OAD) sú lieky, ktoré sa používajú iba na liečbu cukrovky 2. typu. U pacientov, ktorým sa nedarí stabilizovať liečbu režimovými opatreniami je potrebné prejsť na liečbu PAD. Pacienti s vyšším rizikom výskytu komplikácií cukrovky sa liečia tabletami hneď od začiatku ochorenia. Spočiatku sa používa jeden druh lieku, pokiaľ však jeho efekt nie je dostatočný, je potrebné prejsť k podávaniu liekov v ďalšej kombinácii. Volia sa lieky s rôznymi mechanizmami účinku. Avšak perorálne antidiabetiká v žiadnom prápade nenahradzujú diétu, fyzickú aktivitu a ostatné režimové opatrenia. Liečba perorálnymi antidiabetikami nezaručuje ani to, že ide o ľahšiu formu cukrovky, pri ktorej sa nerozvíjajú neskoršie komplikácie.

Pri užívaní PAD pacienti nesmú zabúdať na:

  • dodržiavanie diabetickej diéty a primeranej telesnej aktivity,
  • dodržiavanie pravidelnosti v jedle a dávkovaní liekov,
  • snahu o normalizáciu telesnej hmotnosti,
  • pravidelnú konzultáciu svojho zdravotného stavu s diabetológom,
  • samokontrolu glykémie v domácom prostredí, prípadne samokontrolu moču.
  • Inzulínové pero
    Inzulínové pero

    Inzulínové pero je liečba praktizovaná pacientami, ktorí sú odkázaní na liečbu inzulínom. Diabetik si podáva inzulínovú injekciu pred raňajkami, obedom a večerou. Dalšie inzulínové pero slúži na podávanie nočnej inzulínovej dávky, ktorá pôsobi v tele diabetika celých 24 hodín.


    Inzulínová pumpa
    Inzulínová pumpa

    Jeden z najmodernejších a najobľúbenejších spôsobov liečby cukrovky je inzulínová pumpa. Je využívaná pacientami, ktorí sú odkázaní na inzlulínovú liečbu a snaží sa čo najpresnejšie napodobnit dávkovanie inzulínu zdravého ľudského organizmu. Inzulín sa do tela dostáva pomocou hadičky a kanylky, čo je velká výhoda, pretože počet vpichov do tela je mnohonásobne nižší ako pri používaní inzulínových pier.