Biatlon

V súčasnosti poznáme 6 individuálnych disciplín a v rámci družstiev pretekári nastupujú na tri druhy súťažných disciplín: klasické štafety a dva druhy miešaných štafiet.
Typy pretekov pre kategóriu mužov a žien
Typ pretekov Dĺžka trate MUŽI Dĺžka trate ŽENY Streľba
vytrvalostné preteky 20 km (5 x 4 km) 15 km (5 x 3 km) Ľ + S + Ľ + S
skrátené vytrvalostné preteky 15 km (5 x 3 km) 12,5 km (5 x 2,5 km) Ľ + S + Ľ + S
rýchlostné preteky 10 km (3 x 3,3 km) 7,5 km (3 x 2,5 km) Ľ + S
stíhacie preteky 12,5 km (5 x 2,5 km) 10 km (5 x 2 km) Ľ + Ľ + S + S
hromadný štart 15 km (5 x 3 km) 12,5 km (5 x 2,5 km) Ľ + Ľ + S + S
superšprint 4,5 km (3 x 1,5 km) 4,5 km (3 x 1,5 km) Ľ + S
štafetové preteky 4 x 7,5 km (3 x 2,5 km) 4 x 7,5 km (3 x 2,5 km) Ľ + S
(+ 3 náhradné)
single miešaná štafeta žena 6 km (3 x 2 km) + muž 7,5 km (3 x 2,5 km) + žena + muž Ľ + S
(+ 3 náhradné)
miešaná štafeta dve ženy 6 km (3 x 2 km) + dvaja muži 7,5 km (3 x 2,5 km) Ľ + S
(+ 3 náhradné)

Vytrvalostné preteky - individuál:

Preteky jednotlivcov s najdlhšími traťami. Sú špecifické tým, že sú jediným druhom biatlonových pretekov, v ktorých sa nezasiahnutie terča trestá časovou prirážkou (1 minúta, u dorastencov 30 sekúnd). O víťazovi rozhoduje najlepší čas vrátane pridaných trestných minút.

Rýchlostné preteky - šprint:

Ide o najkratšie trate v individuálnych disciplínach. Štartuje sa v časových intervaloch 30 sekúnd, pričom biatlonisti počas pretekov odbehnú tri okruhy. Nepresný výstrel znamená penalizáciu jedného trestného okruhu, ktorého dĺžka je 150 m.

Stíhacie preteky - stíhačka:

Štartuje sa tzv. Gundersenovou metódou, teda v poradí danom výsledkovou listinou šprintu s takou stratou na prvého, akou prišli do cieľa v predchádzajúcich rýchlostných pretekoch. Do týchto pretekov postupuje 60 najlepších z rýchlostných pretekov. Za nepresný výstrel musí biatlonistka odbehnúť 150 m v trestnom okruhu. Víťazom sa stáva ten, kto prejde cieľom ako prvý.

Preteky s hromadným štartom - masák:

Štartuje sa spoločne, čo vyplýva už zo samotného názvu súťažnej disciplíny. Na štart pretekov s hromadným štartom sa postaví len 30 pretekárov. Najlepších 25 pretekárov z celkového hodnotenia Svetového pohára a päť s najlepšími výsledkami z aktuálneho kola, v ktorom sa konajú preteky s hromadným štartom. Nepresný výstrel sa penalizuje trestným okruhom dlhým klasických 150 metrov.

Superšprint:

Superšprint sa skladá z troch kôl. Prvým kolom je kvalifikácia. Najlepších 30 pretekárov z kvalifikácie postupuje do semifinále. Semifinále sa štartuje v časových intervaloch a finále sa začína hromadne. Pretekár nemá na strelnici žiadne náhradné náboje, a preto za každú chybu na strelnici pobeží 75 m trestné kolo.

Štafety:

Štartuje sa hromadným štartom, potom už jednotlivo predávaním štafety. Pri streľbe majú pretekári k dispozícií tri náhradné náboje. Pokiaľ sa im nepodarí zostreliť všetkých päť terčov ani s pomocou náhradných nábojov, tak sú penalizovaní trestným okruhom s dĺžkou 150 m, pri single zmiešaných štafetách 75 m.