Biatlon

Pravidlá pre štart
(druhy štartov a intervaly)

Poznáme štyri druhy štartov: jednotlivý štart, stíhací štart, štart v skupinách i hromadný štart a dva štandardné štartové intervaly - 1 minúta alebo 30 sekúnd.

Vytrvalostné, skrátené vytrvalostné a rýchlostné preteky:

Pretekári štartujú jednotlivo obyčajne s 30 sekundovým intervalom postupne od vyžrebovaného čísla 1.

Stíhacie preteky:

Použitý je neštandardný štartovný interval, tzv. Gundersenová metóda. Pretekári štartujú v časovom intervale, ktorý sa rovná strate, ktorú nadobudli počas predchádzajúcich rýchlostných pretekov.

Preteky s hromadným štartom:

Súťažiaci štartujú naraz, zvyčajne desiati vedľa seba v troch radoch, alebo šiesti v piatich radoch. Umiestnenie pretekára aj jeho číslo na štarte určuje poradie v rebríčku, zvyčajne Svetového pohára.

Štafetové preteky:

Vo všetkých štafetových pretekoch prví pretekári štartujú spoločne. Nasledujúce štarty ďalších členov štafety sa uskutočňujú v odovzdávajúcom území, keď sa predchádzajúci pretekár dotkne nasledujúceho pretekára družstva. Štartovné poradie v zmiešaných štafetách je žena - žena - muž - muž alebo v single štafete žena - muž a potom znova tá istá žena a muž.

Pravidlá pre lyžovanie

Pretekári musia prejsť na lyžiach predpísané pretekárske trate v správnom poradí a smere lyžovania. Čo sa týka lyžiarskych techník, povolené sú všetky, avšak všetci využívajú rýchlejšiu voľnú, tzv. korčuliarsku techniku.
Pretekár musí mať zbraň umiestnenú na chrbte s hlavňou obrátenou smerom nahor. Ak je zbraň počas pretekov poškodená tak, že nemôže byť nosená na chrbte, pretekár ju musí niesť v ruke na strelnicu, kde si ju okamžite vymení za rezervnú. Maximálna dĺžka lyží nie je stanovená. Nemôžu však mať menej ako výšku športovca s odpočítaním štyroch centimetrov. Palice zas nemôžu byť vyššie ako je výška športovca.

Strelnica a terče

Vo vytrvalostných, skrátených vytrvalostných a rýchlostných pretekoch si pretekári voľne vyberajú strelecké stanovište spomedzi stanovíšť, ktoré sú pripravené.
V stíhacích pretekoch musia pretekári ísť postupne do streleckých stanovíšť začínajúcich prvou dráhou až do poslednej v takom poradí, v akom prišli na strelnicu.
V pretekoch s hromadným štartom pri prvej streleckej položke musia pretekári strieľať z čísla stanovišťa, ktoré je totožné s ich štartovným číslom. Pri nasledujúcich streleckých položkách napĺňajú strelnicu sprava, od 1. terča, v poradí, v ktorom do jej priestorov prichádzajú.
V štafetových pretekoch taktiež použije prvý pretekár prvého úseku pri úvodnej streleckej položke streleckú dráhu zhodnú so štartovným číslom ich družstva. V štafetových pretekoch musí pretekár vystreliť päť nábojov, ak nezostrelí všetky terče, musí použiť náhradné náboje (max. tri) dovtedy, kým nie je zostrelených všetkých päť terčov alebo kým nevystrieľa osem nábojov.
Je potrebné podotknúť, že náhradné náboje pretekár nabíja manuálne po jednom. Zvyčajne ich má k dispozícii na puške.
Všetky kategórie od dorastencov strieľajú na terč vzdialený 50 metrov od biatlonistu.
Terče musia byť umiestnené v rovnej čiare rovnobežne s predným okrajom streleckej rampy a tak, aby bol v strede šírky streleckej dráhy. Pozadie za nimi musí byť bielej farby.
target.png, 55kB

Srelecké polohy

Streľba v ľahu - ležka:

Pretekár pri tejto polohe musí dodržiavať nasledovné zásady: zbraň sa môže dotýkať len ruky, ramena a líca. Spodná strana zápästia ramena podopierajúceho zbraň musí byť zreteľne zdvihnutá nad zemou. Pri streľbe ležmo je zásahový kruh terča veľký 45 mm.
strelba2.jpg, 221kB

Streľba v stoji - stojka:

Pri tejto polohe musí pretekár dodržiavať nasledovné zásady: musí stáť bez akejkoľvek opory a len jeho ruky, rameno, líce a hruď pri ramene môžu byť v kontakte so zbraňou. Ruka podopierajúca zbraň môže byť opretá o bok alebo hruď. Pri streľbe stojmo je zásahový terč veľký 115 mm.
strelba1.jpg, 530kB

Tričká vedúcich pretekárov

Pretekári, ktorí vedú aktuálne rebríčky v hodnotení Svetového pohára - vo vytrvalostných, rýchlostných, stíhacích a pretekoch s hromadným štartom nosia počas tej „svojej“ disciplíny tričko odlíšené od ostatných. Je červenej farby. Vedúci pretekár Svetového pohára má vo všetkých individuálnych pretekoch žlté tričko. Pokiaľ celkový vedúci pretekár je zároveň najlepším aj v jednotlivej disciplíne, má kombinované žlto-červené tričko diagonálne rozdelené. Vedúci pretekár Svetového pohára pod 25 rokov nosí modré tričko.
red.jpg, 192kB yellow.jpg, 79kB yellow-red.jpg, 36kB blue.jpg, 113kB

Prideľovanie bodov do Svetového pohára

V každom druhu pretekov boduje len 40 najlepších pretekárov. V rámci pretekov Svetového pohára a Majstrovstiev sveta sú prideľované body nasledovne:
bodovanie.png, 8,9kB