Kamen je vyrobený zo žuly . Má podobu kruhového kotúca, ktorého spodná aj horná plocha zaoblene prechádza do boku. Stupne zaoblenia nemusia byt na oboch stranách (hore a dole) totožné. Túto prípadnú diferenciu je možné využit pri obrátení kamena k hre na rýchlom ci pomalom lade. Kamen je vyvážený, vyleštený a jeho stredom je naskrz prevrtaný otvor, ktorý umožnuje ukotvenie plastovej hlavice s držadlom. Kamen má obvod maximálne 91,44 cm a výšku (bez plastovej hlavice s držadlom) najmenej 11,43 cm. Hmotnost kamena (vrátane držadla) nesmie prekrocit 19,96 kg a zároven nesmie byt nižšia ako 17,24 kg. Kamene sú väcšinou majetkom jednotlivých curlingových hál. Na svetové turnaje (OH, MS) sa privážajú špeciálne kamene, ktoré vlastní Svetová curlingová federácia. Väcšina curlingových kamenov (podla odhadov až 70%) bola vyrobená zo žuly z ostrova Ailsa Craig , nachádzajúceho sa na juhozápade Škótska . Na nom sa však od roku 2013 netaží a kamene (najvyššej kvality) sa vyrábajú zo zvyšných zásob. Tie majú vydržat približne do roku 2020.
Metlou hráci podla potreby pred idúcim kamenom zametajú lad. Metením sa lad cistí a zahrieva, cím dochádza k miernejšiemu spomalovaniu kamena a predlžuje sa tak (až o niekolko metrov) dlžka jeho sklzu a jeho rotácie.
Sútažiaci používajú pocas hry špeciálnu obuv. Tá má na jednej z topánok klzavú podrážku (najcastejšie z teflónu); hrác vypúštajúci kamene pravou rukou má klzavú podrážku na lavej nohe, lavák naopak. Na druhej nohe je podrážka protišmyková.