Curling je v podstate športová hra, ktorá sa hrá na špeciálne upravenej ladovej ploche. Táto je rozdelená do niekolkých dráh. Hrajú proti sebe dva štvorclenné tímy. Každý je vybavený 8 kamenmi, ktoré sú farebne odlíšené od kamenov súpera, tak ako dresy vo futbale. Každý hrác má metlicku na zametanie povrchu dráhy a špeciálnu obuv s hladkým povrchom podrážky, aby bol umožnený jednoduchší pohyb hráca po lade. Stretnutie sa hrá s alebo bez casového limitu a na stanovený pocet endov (uzatvorený úsek hry, v ktorom bolo hodených 16 kamenov a urcené skóre).
Najdôležitejšie je odhodit kamene z jedného konca dráhy do terca podobného lukostreleckému tercu na druhom konci dráhy, s úcelom priblížit svoj kamen co možno najbližšie k stredu kruhov a pritom bližšie ako sú umiestnené kamene protivníka. Za každý kamen, ktorý je v cielových kruhoch bližšie stredu ako je k stredu najbližší kamen súpera, získava tím 1 bod. Konecný bodový stav lepšie umiestnených kamenov sa zapíše na tabulu len úspešnejšiemu tímu a ten má v dalšej hre prednost prvého hodu. Každý hrác má dopredu urcené poradie a toho sa drží pocas celej hry.
Curling je starý škótsky šport. Najstarší curlingový kamen o ktorom sa vie pochádza z roku 1511 a je na nom malba od Pietera Breughela. K vzniku curlingu prišlo vdaka zákazu golfu v roku 1457, ktorý bol vydaný škótskym parlamentom. Prvé curlingové kamene mali hmotnost od 2 do 3 kilogramov. Volali sa "loofies". V tej dobe neexistovali žiadne presné pravidlá hry, okrem jedného, ak hrác šmykol svoj kamen za ciaru ihriska, vypadol z hry. V roku 1838 bola v Edinburghu založená prvá národná curlingová organizácia s názvom Royal Grand Curling Club. Celosvetová curlingová organizácia bola založená až v roku 1965, išlo o Medzinárodnú curlingovú federáciu (ICF). Tá od roku 1991 nesie pomenovanie Svetová curlingová federácia (WCF – World Curling Federation). Dnešné odhady hovoria asi o dvoch miliónoch aktívnych hrácov v celosvetovom meradle. Curling sa hral na niekolkých olympijských podujatiach predtým, ako sa v roku 1998 stal oficiálnym olympijským športom na olympijských hrách v Nagane v Japonsku.