// Hypericum perforatum //
Ľubovník je trváca bylina s holou oblou vzpriamenou a v hornej časti rozkonárenou stonkou, vysokou až 80cm. Listy sú sediace, protistojné, podlhovasté a celistvookrajové. V protisvetle vidieť na nich priesvitné bodky - žliazky naplnené silicou a menejpočetné tmavé bodky obsahujúce červené farbivo hypericín. Vytvára zlatožlté voľnolupíenkové kvety, ktoré majú v priemere 2 - 2,5 cm a sú zoskupené do zloženého súkvetia. Plod je tobolka. Aj v plode sú žliazky v tvare bodiek.
Rastie na svetlých miestach na okrajoch lesov, na pasienkoch, rúbaniskách a na lúkách chudobných na živiny. Je hojne rozšírený od nížin až do podhoria v niekoľkých poddruhoch.
Zberajú sa kvitnúce vrcholčeky vňate dlhé 20 - 30 cm. Sušia sa vo zväzočkoch zavesených v tieni, alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Vysušená vňať je zelená a kvety sú žlté.
Silica a triesloviny majú antiseptické, protizápalové a sťahujúce vlastnosti, flavonoidy uvoľňujú kŕče, hypericín má preháňavé aj protivírusové účinky, xantóny pôsobia antidepresívne. Ľubovník sa oddávna pokladá za výnimočnú rastlinu, pretože má širokospektrálne liečivé použitie. Veľmi priaznivo účinkuje pri chorobách tráviacej sústavy (najmä žalúdka, žlčníka a pečene), pri poruchách močových ciest, nervových poruchách (nervová vyčerpanosť, nespavosť, predráždenosť, migrény, depresie), menštruačných poruchách a ťažkostiach v klimaktériu, zlepšovaní krvného obehu, zvonka v obkladoch na rany, popáleniny, hemoroidy a pod.
Zapar pripravíme z jednej polievkovej lyžice drogy, ktorá sa zaleje štvrť litrom horúcej vody a po vylúhovaní sa pije. Pri použití jednej čajovej lyžičky drogy na rovnaké množstvo vody vznikne chutný čaj, ktorý ani nepripomína liečivo. Na vonkajšie obklady možno použiť zapar z 2 - 3 lyžíc vňate a malého množstva horúcej vody. ZDROJ
pripravila Ninka Bortelová z III.C
.