xxx.png, 37kB Ninkine bylinky 5e6d74145f4ea723689b1e1b559621d6-stem-leaf-doodle-by-vexels.png, 178kB

Rumanček kamilkový

32a779ce2fd342c68f3715ddcdb990a2.jpg, 20kB

250px-Matricaria_February_2008-1.jpg, 20kB

kamilkovy-caj.jpg, 25kB

// Matricaria chamomilla //

Charakteristika

Jednoročná bylina so vzpriamenou, rozkonárenou, 30 až 80 cm vysokou stonkou. Jemné listy sú dvojito perovito strihané, protistojné. Dlhostopkaté úbory majú v terči žlté rúrkovité a na obvode biele jazykovité kvety, v plnom rozkvete sklonené smerom nadol. Kvetné lôžko je duté. Listy aj kvety príjemne voňajú.

Výskyt

Rastie v burinových porastoch pri cestách, na úhoroch a obilných poliach. Na liečebné a kozmetické účely sa pestujú šľachtené odrody nielen u nás, ale aj v iných oblastiach strednej a juhovýchodnej Európy. Rozmnožuje sa semenami.

Zber a úprava

Plne rozkvitnuté kvetné úbory sa zberajú za suchého počasia ručne alebo česákmi viackrát do roka. Pri rastlinách pestovaných v poľných podmienkach sa zberajú strojmi. Sušia sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Droga príjemne vonia a má slabo horkú chuť.

Liečivé vlastnosti

Účinné látky, najmä silice, pôsobia výrazne protizápalovo a dezinfekčne, ale aj proti kŕčom a mierne utišujú bolesti. Rumanček zbavuje organizmus jedovatých látok. Znižuje aj obsah cholesterolu v krvi. Horčina podporuje trávenie. Uplatňuje sa pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, chrípke, nádche, zápaloch priedušiek vo forme kloktadla a inhalácií, poruchách menštruácie ako čaj, vonkajších zápaloch a kožných ekzémoch, popáleninách, hemoroidoch.

Príprava

Vo forme čaju sa používa 1 polievková lyžica rumančeka na pohár horúcej vody pre dospelých a 1 kávová lyžička na pohár vody pre deti. Po lyžičkách sa môže pridávať aj do mlieka pre dojčatá na zlepšenie trávenia a na upokojenie. Silný zapar sa používa zvonka na obklady, inhalácie, kúpele a kloktanie. ZDROJ

pripravila Ninka Bortelová z III.C
.


divider-line-clipart.png, 2,1MB