Psovité šelmy

Šakal tmavochrbtý

Šakal tmavochrbtý, Canis mesomelas, je druh z čeľade psovité a je to najrozšírenejší druh šakala. Obýva východnú a juhovýchodnú Afriku, nevadí mu však ani prítomnosť ľudí, preto často žije aj na predmestiach veľkých miest.

Šakal tmavochrbtý

Anatómia

Prevažné sfarbenie srsti je zázvorové až červenohnedé, s typickým čiernosivým sedlom na lopatkách a chrbte a s tamvým huňatým chvostom. Nohy aj chvost majú pomerne dlhé, typické sú tiež ich veľké uši a úzky ňufák s papuľou. Výška v kohútiku je zhruba 30-50 cm, dĺžka je 45-90 cm a chvost môže byť 26-30 cm dlhý. Váži priemerne od 6 do 12 kg.

Správanie

Šakal tmavochrbtý žije v pároch, ktoré si vytvára na celý život. V jednom vrhu býva väčšinou 4 až 6 mláďať, ale môže ich byť aj viac. O novonarodené mláďatá sa starajú obaja rodičia spoločne. Aby mláďatám zaistili bezpečie, šakaly často menia nory. Dospelí nie sú inými predátormi nijako zvlášť ohrozovaní, ale mláďatám hrozí nebezpečie od akéhokoľvek predátora, ktorý je väčší než oni. Šakaly sú všežravce a sú veľmi oportunistickí. Živia sa zdochlinami, nephrdnú však ani ovocím. Často tiež napádajú hydinu, ovce alebo teľatá, preto sú braní ako škodná.

Odkazy

Pes hyenovitý Vlk dravý Kojot prériový Líška hrdzavá Šakal tmavochrbtý
Anna Bellová
3.C
2020/2021