J.R woodmaking
Domovská stránka
Spracovanie dreva
Sústružnie
Debnárstvo
Dlabanie
Rezbárstvo

Pod sústružením dreva /tokárstvom/ rozumieme spôsob obrábania dreva, pri ktorom odoberáme triesku na obvode rotujúceho výrobku pomocou sústružníckych/tokárskych/ dlát. Vzniká teleso kruhového prierezu. Pri ručnom obrábaní sa materiál otáča oproti posúvajúcemu sa nástroju. Vo všeobecnosti môžeme povedať,že je to jedna z mnohých odborných činností v oblasti spracovanie dreva.

Drevo,oproti kovu,nie je homogénny materiál. Pokiaľ kov môžeme upravovať technologickými a inými postupmi na hmotu,ktorá má spĺňať nami požadované vlastnosti,u prírodného dreva je táto možnosť obmedzená. Dreviny rastúce vedľa seba,aj keď rovnakého druhu nie sú v konečnom dôsledku identické,čo sa týka ich štruktúry. Ani hmota jedného stromu z rôznych jeho častí nie je rovnaká. Pri porovnávaní koreňovej,kmeňovej a korunovej časti /konáre/, zisťujeme rozdielnosť v drevnej hmote,či už sú to mechanické vlastností,hustota,textúra,atď. .Preto adept,zaujímajúci sa o danú problematiku by mal poznať základné vlastnosti dreva.

Podľa smeru posuvu nástroja vzhľadom na rotujúci predmet rozoznávame sústruženie:

Pozdĺžne - pohyb nástroja pozdĺž osi obrábaného materiálu. Nástroj vedieme po opierke v smere osi upevneného materiálu,pričom používame rôzne druhy dlát,podľa operácie ktorú vykonávame-uberanie na hrubo,uberanie na presný rozmer,hladenie. Zároveň využívame časť, alebo celú plochu ostria dláta. Sústružíme oboma smermi/ z ľava doprava a naopak/.Tento spôsob sa využíva pri zrovnávaní hranola,počiatočného obrobku, na okrúhly prierez=valec, po jeho dĺžke. Priečne -nástroj sa posúva kolmo k osi rotujúceho obrobku..Nástrojom,pevne a bezpečne položeným na opierke vnikáme do oproti rotujúcemu obroku, kolmo k osi točenia. Postup používame napr. ak robíme zápichy alebo odpichujeme časť obrobku

sustruh.jpg, 47kB
Pripravil: Ján Račko