Rozbehnúť sa dokážeme kedykoľvek, keďže beh je nám prirodzený rovnako, ako chôdza či plávanie. Napriek tomu je však vhodné dať si pozor, aby prvotné nadšenie z pohybu rýchlo nevypršalo kvôli zraneniu. Ako tomu predísť? Odpoveďou je správna technika behu, ktorú netreba podceňovať. V začiatkoch je najdôležitejšie, aby ste behali ľahko (nedupali), mysleli na vhodný výber terénu a obuvi a zohľadnili aj biomechaniku vášho tela..
Pri behu dochádza k okysličeniu celého tela, a preto je správne dýchanie kľúčové. Keď sa rozbehnete, snažte sa hlavu držať hore, pozerajte sa pred seba, aby ste minimalizovali napätie v krčnej chrbtici a aby ste si so sklonenou bradou nebránili v prísune kyslíka do dýchacích ciest. Ak môžete, dýchajte nosom.
Nosové dýchanie je efektívnejšie a v chladnejšom počasí je riziko prechladnutia nižšie. Pri behu tiež kontrolujte, či sa vám zväčšuje brucho, nie hrudník, keďže cieľom je priviesť kyslík predovšetkým do bránice..
Držanie hlavy v neutrálnej polohe zabezpečí najefektívnejší prístup kyslíka do tela. Ramená sa snažte udržiavať uvoľnené, nezdvíhajte ich k ušiam. Lakte držte v 90-stupňovom uhle a pohybujte nimi dopredu a dozadu. To zabezpečí plynulý pohyb celých rúk, ktoré potom pri behu budú aktívne spolupracovať s nohami.
Dlane by nemali byť kŕčovito zaťaté v päsť, aby nevznikalo zbytočné napätie. Prstami sa len ľahko dotýkajte dlaní. Predstavte si, že v dlaniach držíte zemiakový lupienok, ktorý nechcete rozdrviť.
Torzo, teda trup tela, držte vystreté v miernom predklone, ktorý vychádza z členkov, nie z bokov. Jadro tela je pritom tiež aktívne. Akékoľvek vyklonenie z prirodzenej osi spôsobuje zhoršené dýchanie a nadmerné napätie vo svaloch, ktoré môže viesť k bolestiam v spodnej časti chrbta a kolien.
Počas behania sa snažte dostať svoje päty k zadku a uvoľnite napätie v prstoch na nohách, čo zmierňuje ťah v kolenách. Dĺžka kroku závisí vo veľkej miere od rýchlosti behu. Platí, že ak je krok príliš dlhý, dochádza väčšinou k neprirodzenej rotácii bokov.
Rôznu dĺžku kroku majú šprintéri či vytrvalostní bežci a bežkyne. Krok by mal byť pre bežca prirodzený a primeraný. Vždy si dajte pozor aj na to, aby ste pri behu neohrozili sami seba a nikdy nezabúdajte na vlastnú bezpečnosť.