Mnohí ľudia hovoria, že Štiavnica je najkrajšie mesto na Slovensku. Ohuruje svojou krásou, romantikou, históriou...Keď sem prídete, vždy sa máte kam pozrieť a určite tie miesta nenavštívite len raz, pretože vždy vás niečo pritiahne späť.
Štiavnica je malebné a fotogenické mesto. V úzkom údolí stoja kostoly, paláce bohatých ťažiarov a meštianske domy, v kopcoch nad nimi sú učupené malé banícke domčeky, to všetko pospájané romantickými uličkami a chodníkmi so stovkami schodov. Neobíďte štiavnické korzo – vyvýšený chodník Trotuár, Ružovú ulicu. Pre krásne výhľady sa oplatí vyšliapať si vyššie. Centrum ponúka množstvo krásnych a umeleckých podnikov, v ktorých máte možnosť občersviť sa dobrým koláčikom alebo kávou, či najesť sa vo výborných reštauráciách a dať si vychladené štiavnické pivo.
Bola by škoda v Štiavnici nenavštíviť baňu. Vyzbrojení plášťom, helmou a baníckou lampou sfárate do podzemia a na vlastnej koži skúsite ako sa “baníkovalo”. Vyberte si zo štyroch možností podľa času, miesta a náročnosti. Ak ste tu iba na skok, pozrite si aspoň kratučkú a nenáročnú štôlňu Michal priamo na nám. sv. Trojice.
Štiavnické tajchy sú miláčikom domácich aj návštevníkov. Baníci kedysi vybudovali neuveriteľné vodné dielo, šesťdesiat medzi sebou prepojených vodných nádrží dodávalo energiu pre prosperujúce baníctvo. Ostalo ich 24, harmonicky zrastených s prírodou. Ponúkajú prírodné kúpanie, člnkovanie, rybačku, v zime korčuľovanie a romantické prechádzky k nim. Od tajchu Veľká vodárenská, s vodou tyrkysovej farby, vás delí iba 15 minútová prechádzka z nám. sv. Trojice.
Štiavnická kalvária patrí medzi najkrajšie barokové kalvárie Európy. Stojí na kopci Scharfenberg, vidno ju zo všetkých strán a poskytuje celkový výhľad na štiavnickú kalderu. Po rekonštrukcii sa stáva jednou z najnavštevovanejších miest regiónu.
V Štiavnici je všetko hore, alebo dolu kopcom. Dobre padne načerpať energiu v starej botanickej záhrade, kde nájdete sekvoje aj japonský céder. Záhrada obklopuje budovy slávnej Baníckej akadémie, prvej univerzity svojho druhu na svete.
Je spolu s Kalváriou ďalšou vizuálnou ikonou Štiavnice. Jeho silueta je v Európe jedinečná, pripomína raketu. Nový zámok slúžil ako pevnosť a signálna veža v obrannom systéme stredoslovenských banských miest počas tureckého nebezpečenstva. Dnes ponúka expozíciu o bojoch proti “Turkovi” s ukážkami zbraní a výhľad do širokého okolia. Neďaleko je židovský cintorín.
Je starým srdcom mesta a obrazom jeho histórie v skratke. Bol prvým kostolom, impozantná loď pojala viac ako 1000 ľudí. Mal strategickú polohu a tak bol najprv opevnený a neskôr celý prebudovaný na pevnosť. Dnes je tu fajkárska dielňa, kováčska expozícia, stará mučiareň vo veži Himmelreich, expozícia originálov sôch z Kalvárie a iné. Od roku 1900 jedno z prvých múzeí.
Kammerhof vznikol v polovici 16. storočia spojením viacerých meštianskych domov. Postupnými prestavbami vznikol na tie časy impozantný objekt s prvkami všetkých stavebných slohov. Bol sídlom úradu, ktorý spravoval bane, huty a mincovne na strednom Slovensku. Dnes sa v expozíciách Kammerhofu dozviete najviac o histórii baníctva na Slovensku a slávnej Baníckej akadémii, nájdete tu makety banských zariadení a vybavenie laboratórií.
Neskorogotický kostol sv. Kataríny patrí medzi najkrajšie kostoly v Banskej Štiavnici. Pôvodný hlavný oltár pochádzal z dielne špičkového Majstra M. S. Tabuľové obrazy z neho sú roztratené po svete. Jediný obraz zo vzácnej kolekcie u nás, obraz Narodenia Pána, je v kostole vo Svätom Antone, dve sochy zo starého oltára sú v Galérii Jozefa Kollára na “Trojici”.
Múzeum patrí medzi najlepšie na Slovensku. Až do roku 1944 tu žil bulharský cár Coburg, preto sa kaštieľ zachoval ako bol. Tisíce trofejí na chodbách, originálne tapety, obrazy známych maliarov korunuje krásna zbierka starého nábytku. Zlatý salón darovala Mária Terézia dcére Márii Antoinette ako svadobný dar. Celé spodné poschodie je venované poľovníckej expozícii. Kaštieľ je obklopený parkom.
V hlbinách Sitna sú podľa starej legendy zakliatí rytieri, ktorí raz prídu na pomoc Slovákom. Jeden z prvých turistických oddielov v Európe tu vyznačil turistické trasy a postavil vyhliadku. Zo skál na Sitne je jedinečný výhľad na celé okolie. Kultovou robí lokalitu Počúvadlianske jazero, jedno z najkrajších v regióne. Dá sa tu člnkovať a kúpať, na deti čaká gazdovská mini-zoo. Výstup na Sitno trvá 1,5 hodiny, výlet plánujte aspoň na pol dňa.