Ako si správne vybrať kocku?

Ako si správne vybrať kocku?

Pre každého speedcubera, či už začiatočníka, pokročilého či experta je dôležitý výber kocky. Existuje široká škála rôznych značiek a stále vychádzajú nové. Preto je často krát náročné sa v nich zorientovať a nájsť tu správnu pre svoje potreby. V tejto sekcii prinášam pár typov, podľa čoho vyberať a podľa čoho naopak nie.

Podľa čoho vyberať?

  1. Tvoja úroveň

    Jedna z najdôležitejších vecí, podľa ktorej sa je nutné orientovať. Často krát sa stáva, že začiatočníci chcú tú najlepšiu a najdražšiu kocku. To sa nemusí vždy vyplatiť, pretože začiatočníci ešte nemajú žiadny štýl skladania kocky, teda neviedia čo im vyhovuje. Preto si na začiatok stačí kúpiť kocku určenú ziačiatočníkom za pár eur a postupne objavovať svoj štýl Ja na začiatok odporúčam Moffange qiyi. od Sail w.

  2. Feel

    Feel je všeobecne označenie pre tvoj pocit z otáčania kocky. Niektoré kocky sa otáčajú hladko, niektoré sa zasekávajú. Záleží od tvojej rýchlosti skladania kocky. Pokiaľ kocku skladáš rýychlo, zasekávanie kocky ťa bude brzdiť. Naopak, ak skladáš kocku pomaly, treba si dávať pozor, aby ťa samotná kocka nepredbiehala... Pokiaľ sa kocka mierne zasekáva, vždy feel dá upravovať premazaním alebo utiahnutím.

  3. Cornercutting

    Označuje schopnosť kocky otočiť stranou bez zaseknutia, aj keď je stana otočená nedokonalo. Všeobecne však platí, že čím má kocka väčší cornercutting, tým viac je netabilná. Kocky 5x5 a väčšie majú malý cornercutting, preto sa ľahšie rozbíjajú. Je nutné s nimi otáčať pomalšie a narábať opatrne.

  4. Magnety

    Magnety vedia byť veľkým pomocníkom. Dávajú sa do kociek, aby spresňovali nedokonalé otáčanie kockou. Pokiaľ kockou otočíš príliš rýchlo, magnety stranu zabrzdia. Naopak, keď stranou kocky otočíš málo, magnety ju pritiahnu do presnej pozície, ktorú potrebuješ na ďalší ťah. Nečakaj však zázraky, magnety z teba presného speedcubera nespravia.

Podľa čoho nevyberať?

  1. Cena

    Keď konečne nájdeš kocku, ktorá ti vyhovuje všetkým, čo ponúka neorientuj sa podľa ceny. Pokiaľ sa chceš v speedcubingu zlepšovať, musíš do svojej kocky investovať. Môže sa stať, že ti naopak bude vyhovovať lacnejšia kocka. Tu platí pravidlo : nie všetko lacné je zlé. Pamätaj, záleží len od teba.

  2. Farba/Nálepky

    To posledné čo ťa môže zaujímať je farba, hlavné je, že kocka ti vyhovuje. Mne osobne viacej vyhovuje kocka stickerless (teda bez nálepok), ale podľa mňa sa určite neorientuj ;) Obidva typy majú svoje pre aj proti.

kocka
Vypracovala Tatiana Ličková, III.C