Kocky sa vo všeobecnosti odlišujú rozmerom. Platí, čím väčší rozmer tým náročnejší hlavolam. Základná Rubiková kocka má rozmer 3x3x3 . Medzičasom a s rastúcou poplaritou vznikli nové verzie tejto hračky a tak dnes už vieme nájsť Rubikove kocky od 1x1x1 po 33x33x33. Dokonca vznikli aj takzvané „vreckové“ verzie, ktoré majú rozmer 2x2x2.
Existuje nekonečné množstvo rôznych typov kociek, ja sa však podrobnejšie budem venovať tým, ktoré mám doma:
Je jednoduché ju zložiť, ale zložiť ju rýchlo, to už také jednoduché nie je. Veľkou výhodou 2x2x2 kociek je, že za rovnaký čas ju zvládneš zložiť viackrát ako 3x3x3. 2x2x2 kocky sú lacné, zábavné a skladné (anglicky sa dvojke dokonca hovorí Pocket cube, teda vrecková kocka).
Originálna a zároveň najobľúbenejšia verzia Rubikovej kocky je práve 3x3x3. Všetci ju poznáme. Ale ako ju zložiť? Na riešenie nemusíš prichádzať sám – nauč sa skladať začiatočníckou metódou podľa návodu. Ak sa chceš začať venovať speedcubingu, postupne budeš nabaľovať ďalšie znalosti a učiť sa pokročilejšie metódy a algoritmy. Vďaka tomu, že je 3x3x3 najrozšírenejšia zo všetkých kategórií, budeš často stretávať ľudí, s ktorými si môžeš vymieňať tipy a triky.
Už pre teba klasická Rubikova kocka nie je výzvou a hľadáš niečo o úroveň vyššie? Skús 4x4x4, nazývanú tiež Rubikova pomsta. Hlavný rozdiel medzi 4x4x4 a 3x3x3 je v tom, že 4x4x4 nemá pevné stredy, podobne ako 2x2x2. Musíš teda vedieť, ako idú farby po sebe, aby si mohol stredy vôbec vytvoriť.
Pokiaľ už si pokoril 3x3x3 aj 4x4x4, ďalšou na rade je 5x5x5. 5x5x5 má pevné stredy, jednoduchšou ju to ale rozhodne nerobí.
Mirror Cube je jedna z najznámejších variácií na klasickú 3x3 kocku. Základ majú rovnaký, ale Mirror Cube je neproporčne "narezaná" (každý dielik má iný tvar) a všetky samolepky majú rovnakú farbu. Takisto mení svoj tvar i pri skladaní.
Pyraminx je hlavolam, ktorý odporúčam všetkým aspoň skúsiť. Prepnúť z kocky na chvíľu na iný tvar je zaujímavá skúsenosť. Navyše práve Pyraminx nie je nijako zložitý a skladá sa rýchlo.
Megaminx - hlavolam v tvare dvanásťstena, ktorý nie je zďaleka tak zložitý, ako na prvý pohľad vyzerá. Hoci má 50 pohyblivých dielikov a Rubikova kocka len 20, na zloženie megaminxu sa používa metóda veľmi podobná tej, ktorou sa skladá klasická 3x3x3
Všetky tieto kocky sú len zrnkom vo všetkom množstve typov kociek. Ak ťa zaujíma, aké šialené tvary ešte existujú neváhaj navštíviť stránku The coolest rubik's cubes. Pokiaľ si chceš kocku aj kúpiť (určite odporúčam) môžeš navštíviť stránku Cubemania.cz, kde sa náchádza široké spektrum rubikových hlavolamov, alebo stánku Fyft.cz, kde nakupujem kocky ja.