Stimulanty

Definícia

Stimulanty sú psychoaktivne látky, ktoré vyvolávajú dočasné zlepšenie duševných alebo telesných funkcií, prípadne oboch zároveň. Medzi účinky týchto látok patrí okrem iného zvýšená ostražitost, bdelosť a pohyblivosť.

Metamfetamín

Metamfetamín

Je to syntetická stimulačná droga, ktorá sa vyrába z efedrínu. Využívala sa v medicíne, ale predovšetkým sa zneužíva ako droga. Ako iné stimulanty aj metamfetamín vyvoláva psychickú závislosť.

História

Metamfetamín prvýkrát syntetizoval Nagayoshi Nagai v roku 1893 v Japonsku. Na západ sa dostal okolo roku 1930. Metamfetamín sa rozšíril najmä počas druhej svetovej vojny. Nacisti široko distribuovali metamfetamín svojim vojakom, hlavne príslušníkom SS a vojakom Wehrmachtu na východnom fronte. V roku 1951 Arthur Grollman vypracoval publikáciu Pharmacology and Therapeutics v ktorej opisuje, že metamfetamín bol predpisovaný ako liečivo na narkolepsiu, Parkinsonovu chorobu, alkoholizmus, na počiatočnú depresiu a pri liečbe obezity.

Vplyv na organizmus

Kokaín

Kokaín

Je to práškovitá, biela, kryštalická hmota najrozšírenejšia ako droga. Ide o alkaloid z juhoamerického kra Erytroxylon Coca (koka pravá).

História

Kokaín prvýkrát vyrobil nemecký chemik Albert Niemann v roku 1860. V roku 1862 bola spustená komerčná výroba v nemeckom meste Darmstadt firmou Merck.

Vplyv na organizmus

Zdroje a doplňujúce informácie

#Stimulanty #Metamfetamín #Kokaín

Tomáš Blaško, 3.B - e-mail: tomas.blasko@gymzv.sk Seo servis Valid XHTML 1.0 Transitional