Salvador Dalí

Surrealizmus

Surrealizmus alebo nadrealizmus je umelecký smer, ktorý sa usiluje oslobodiť myseľ, zdôrazňuje podvedomie. Slová „umelecký smer“ nie sú úplne výstižné, pretože surrealizmus znamená nielen umelecký smer, ale aj životný štýl. Prvé impulzy dostal surrealizmus od André Bretona, jeho prudký rozvoj umožnil Salvador Dalí.

Francúzska vlajka

Surrealizmus ako umelecký smer vznikol vo Francúzku v 20. storočí v dobe medzi 1. a 2. svetovou vojnou. vyvinul sa z dadaizmu. Bol založený André Bretonom na prostriedkoch, ktoré sa zjavujú vtedy, keď do života prenikne iracionálno, nevedomie, spontánnosť, náhodnosť bez akejkoľvek systematickosti. Ide o okruh tém poskytovaných nevedomím, šialenstvom ,snami, náhodou, halucináciami, blúznením, ale aj humorom. Surrealizmus je opakom realizmu.

Názov vznikol tým, že na smer bol A. Bretonom a P. Soupaultem prenesený termín z podtitulu Apollinairové hry - Prsia Tiresiové (1918) „surealistická dráma", a taktiež z básnikovho objasnenia novej poetickej reality. Termín označoval nielen novú poéziu, ale tiež sochárstvo, film, fotografiu, divadlo a ďalšie druhy umenia. A. Breton prvým manifestom surrealizmu (1924) vyzdvihol význam psychického autonomizmu. Zaujíma sa najmä o sen a nekontrolované stavy, „neriadeného myslenia". Marocká vojna (1925) vniesla do hnutia sociálny zreteľ, zamerala jeho pozornosť i k marxizmu a snahám o zmenu sveta. Dôsledkom boli nové formulácie Bretonovho druhého surrealistického manifestu (1930), ktoré v 30. rokoch prenikli do mnohých tlačí, letákov, katalógov, časopisov. Povahu tretieho manifestu mala Bretonova kniha Spojené nádoby (1932)." Smer vtedy mal už širokú medzinárodnú základňu a rôzne európske strediská , Praha bola jedným z nich, kde vyšiel Bulletin international du surréaliste (1935- 1938). Prvá výstava surrealistov sa uskutočnila v parížskej Galérií Pierre ( 1925), oboslali ju H. Arp, M.Ernst, P.Klee, M. Ray, A. Massobn, J. Miró, P. Picasso, P. Roy, trvalým strediskom výstav sa neskôr stala surrealistická galéria v Paríži.

Copyright © Sofia Sliacka
Ľ.Štúra 20,
960 01 Zvolen;
tel. +421 904 202 626;
e-mail: sofia.sliacka@gymzv.sk