ZÁHRADY BUDÚCNOSTI

Porovanie a záver

V záverečnom vyhodnotení som zohľadnila všetky skúmané parametre u konzumných častí rastlín vo všetkých typoch záhrad. Z nich vyplýva, že aj keď podiel biogénnych prvkov je v priemere najnižší v hydroponickej záhrade, tieto rozdiely by sa dali optimalizovať tým, že by každý druh rastliny mal svoj vlastný živný roztok s ideálnymi hodnotami pH a ppm. Rozdiely v živinách však neboli závažné a preto z hľadiska výživovej hodnoty, sú všetky 3 typy záhrad vhodné na pestovanie rastlín aj v domácom prostredí a bez špeciálnych poveternostných podmienok.

Z POROVNÁVANIA DVOCH TYPOV ZÁHRAD BUDÚCNOSTI OPROTI KLASICKEJ ZÁHRADE VYPLÝVA:

V záhrade s kvapkovou závlahou mojim meraním a pozorovaním sa z hľadiska spotreby vody k úrodnosti ukázalo, že spotreba vody bola pri mechanickom zapínaní a vypínaní prítoku vody tak vysoká, že ako záhrada budúcnosti v domácom prostredí, bez plneautomatizovaného systému merania vlhkosti pôdy a zalievania nemá perspektívu. Navyše je v tejto záhrade potrebná aj pôda, ktorá sa pri zvyšujúcej populácii získava napr. aj odlesňovaním.

Naopak, ak sa zameriame na údržbu záhrady a náročnosť na starostlivosť o rastliny, ako aj množstvo spotrebovanej vody a takmer nulového využitia pôdy, je z môjho pozorovania hydroponická záhrada najvýhodnejšia. Taktiež je nenáročná na priestor a je ju možné umiestniť aj na balkónoch a terasách. Navyše, ako som už spomínala, keďže plody z tejto záhrady mali v priemere najnižší podiel vody, boli spomedzi týchto troch typov záhrad po tepelnej úprave stále chrumkavé a zachovali si aj farbu. Taktiež pri konzumácii surovej zeleniny sa tieto plody a celkovo aj telá rastlín javili ako najhutnejšie a najpružnejšie. Z mojich prepočtov vyplýva, že na 100 litrov spotrebovanej vody v týchto troch záhradách práve táto záhrada vyprodukuje až 65% všetkej úrody. Táto záhrada, ako záhrada budúcnosti, má preto aj v domácom prostredí bez špeciálnych poveternostných podmienok, vzhľadom na stále sa znižujúce zásoby vody a pôdy na Zemi, napriek prvotným nákladom, najväčšiu perspektívu.

skutocna urodnost pri realnej spotrebe vody.png, 48kB odhadovana urodnost pri prepocitani na 100 litrov spotrebovanej vody.png, 53kB