Rock and Roll (často značovaný ako rock & roll, rock 'n' roll, rock 'n roll, alebo rokenrol) je žáner populárnej hudby ktorá sa vyvinula v prvej polovici 20. storočia v Amrike.
Pojem „rokenrol“ prvý krát definoval Greg Kot v Encyclopédii Britannica ako hudbu, ktorá vznikla v 1. polovici 50-tych rokov a neskôr sa vyvinula do obsiahlejšieho medzinárodného štýlu známeho ako rocková hudba
je múzeum v Clevelande, Ohio, USA, ktoré slúži ako pocta významným hudobníkom, producentom a ostatným ľuďom s mimoriadnym prínosom pre vývoj svetového rock and rollu. Nová budova Rock and Roll Hall of Fame bola otvorená 2. septembra 1995.
Od roku 1986 sa každý rok prijíma určené množstvo nových členov do Rock and Roll Hall of Fame. Výkonní umelci – sóloví umelci alebo skupiny, ktorých prvý album bol vydaný najmenej 25 rokov pred uvedením a zároveň predstavujú značný prínos pre rozvoj svojho štýlu. Priekopníci – osoby, ktoré dali základy pre rozvoj štýlu. Štúdioví hudobníci – slávni štúdioví hudobníci, často neznámi pre širší okruh ľudí, ktorí znamenajú značný prínos pre rozvoj rocku.Iné osoby – skladatelia, producenti, prezentátori, novinári, organizátori hudobného života, ktorí sa pričinili o rozvoj a popularizáciu rockovej hudby.
Poznáme veľa rockových žánrov a podžánrov ich zoznam si môžet pozrieť tu.
Počas existencie rock and rollu vzniknlo nespočetné množstvo rockkových kapiel. Preto spomeniem iba jedny z tých najznámejších a zároveň aj mojcih najobľúbenejších. Pink Floyd , The rolling stones , The Beatles,Metallica, Led Zeppelin, System of a down, Black Sabbath, AC/DC, David Bowie, Queen, Red hot chilly peppers, Pixies, White Stripes, Slade, Deep Purple, Radiohead, The Clasch
Počas minulého storočia bol rock na Slovensku limitovaní. Zo začiatku v 50. - 60. rokoch vznikali moderné rockenrolové piesňe, ktoré si brali inšpiráciu zo západu. Najväčší problém rozvoja rockovej hudby na slovensku bol náš politický režim v tom období, ktorý rock and roll považoval za zlú vec. Rockové pesníčky samozrejme vznikali ale väčšinou sa jednalo o prespievané verzie známich zahrničných piesní. Samozrejme našli sa aj interpréti, ktorí napirek nepriaznivému režimu tvorili niečo nové a iné. napríklad Tublatanka alebo Olympic.
V roku 1989 sprevádzali rockové kapeli z celého sveta revolúcie v nemecku to boli scorpions s piesňou wind of change a na slovensku tublatanka a bez ladu a skaldu.
V devedesiatich rokoch sa na česku a slovensku roztrhlo vrece s rockovými a punkrockovými kpelami. V tom období vznikli jedny z najznámejších československých kapiel súčasťnosti ako napríklad horkýže slíže, Kabát, Lucie, Karpina, Gladiator, Desmod, Hex,