Úvod do hry

Táto hra je žánrom MOBA (multiplayer online battle arena) a je náročná na hranie na málo výkonných počítačoch.

Stratégia výhry
Pre hrdinu (tj hráčov) je dôležité, aby vždy ostávali za svojimi Minion (vojačikovia). Ak tak nerobí, útočia nepriateľskí Minion a veže na hrdinu, a tým ho zraňujú a môžu ho aj zabiť. Ak však hrdina postupuje správne, tak nepriateľské Minion zdiaľky zabíja a za to získava ako peniaze, za ktoré si kupuje predmety, tak aj skúsenosti, vďaka ktorým postupuje na nové levely a vylepšuje svoje špeciálne schopnosti. Tie potom používa na zabíjanie nepriateľských hráčov. Podstatnou súčasťou dobrej hry je nakupovanie správnych predmetov, ak je ich veľké množstvo a pre každú postavu sa hodí iný, a ich následné skladanie slúžiace k výrobe ešte mocnejších predmetov.

Ocenenie v hre
Počas hry môžu hráči získať ocenenie dvoch typov. Prvým z nich je First Blood, ktoré sa udelí hráči, ktorý v danom zápase ako prvý zabije jedného zo súperov. Druhým typom je potom ocenenie za zabitie viacero nepriateľských hráčov, ktoré je odstupňované od dvoch do piatich v poradí Double kill, Triple kill, Quadra kill a Penta kill.

Mimo hru
Keď hráč práve nehrá, nachádza sa v lobby. Tu si hráč môže nakupovať ďalších hrdinov, balíčky, zväzky a runy, prezerať si štatistiky iných hráčov, alebo pozorovať hry iných hráčov pomocou Spectator módu. Tiež je tu možnosť nastavenia si tzv. masteries. Ďalej je tu možnosť využitia chatu.
Občas je v Riot Games problém s rozchodením hry alebo sa práve niečo prerába; ide to ale obísť heslom thereisnourflevel, ktoré sa píše hneď do úvodnej obrazovky pri probléme zapnutí hry, tzv. keď je miesto online unaviable. Text sa nepíše do žiadneho okna a ani ho nikde neuvidíte. (Týmto heslom sa síce dostanete k prihláseniu, ale samotnú hru si nezahráte. Hra potrebuje kontakt so serverom, aby ste mohli hrať.)

Masteries
Sú body, ktoré si hráč môže navoliť pred štartom hry. Hráč sa pomocou masteries stáva silnejším a viac špecializovanejším na určitý spôsob boja – slúži na vylepšenie hrdinu alebo jeho kúziel. Masteries sa dajú navoliť v troch odboroch: Útočné, Obranné a Užitočné. Hráč si môže vybrať medzi všetkými a kombinovať ich medzi sebou. Maximálny počet masteries je tridsať.

Runy
Runy si hráč môže zakúpiť a potom si ich rôzne nakombinovať vo svojich runových stránkach. Runy sú rozdelené podľa troch stupňov a štyroch odborov. Každý odbor má runy lepší v iných veciach ktoré druhý. Odbory sú Marks (útočné), Seals (obranné), Glyphs (kúzelné) a Quintessence (Utility). Runy môže hráč používať v hre len obmedzený počet od každého druhu (od Marks, Seals A Glyphs deväť rún a od Quintessence tri).

Platidlá
XP – Experience Points, v slovenčine body skúsenosti, dostáva hráč za hry (za vyhrané viac, za prehraté menej), vďaka bodom skúsenosti postupuje na ďalšie úrovne až na maximálnu tridsiatu. Po nej už body skúsenosti nedostáva. S novými úrovňami sa mu otvárajú ďalšie tzv. Summoners spells, ktoré si hráč vyberá pred hrou (vždy dve). IP – Influence Points, v slovenčine body vplyvu, sú niečo ako peniaze vo svete League of Legends. Hráč si za ne môže kúpiť hrdinu a runy (za víťazstvo dostane viac IP, za porážku menej). RP – Riot Points, v slovenčine Riot body, si hráč môže kúpiť za peniaze pomocou kreditnej karty, Paypal, PaySafeCard, SMS, Moneybookers, U-kash a Predplatené Riot karty. Všetky spôsoby sú v SR umožnené, ale SMS je oproti ostatným značne znevýhodnená. Gold – platidlo priamo v hre, ktorý sa požíva ku kupovaniu výbavy pre hrdinu.

Obchod
V obchode si hráč môže zakúpiť veci za IP a RP. Niektoré veci v obchode možno kúpiť len za RP.

Champions (šampióni) – tu si hráč môže permanentne odomknúť ďalších hrdinov. Možno nakupovať za IP aj RP. Skins (vzhľad) sú iné verzie vzhľadu šampiónov. Možno ich zakúpiť len za RP. Gifting Center (darcovské centrum) – tu môže hráč svojim priateľom darovať Championa alebo skin (za RP) – počas tematických podujatí sa vďaka darovanie dajú získať nové ikonky. Boosts (v slovenčine pomoci) pridávajú viac skúseností a IP zarobených za hru. Dajú sa kúpiť na určitú dobu, alebo na určitý počet hier. Možno ich zakúpiť len za RP. Runes (v slovenčine runy) sa dajú zakúpiť len za IP (okrem špeciálnych balíčkov). Každý hráč má dostupné 2 strany rún, ale je tu aj možnosť nákupu ďalších stránok na runy (za IP aj RP). Summoner Icons (v slovenčine ikony vyvolávačov) sú malé ikony, ktoré sa ukazujú na načítajucej obrazovke. Dajú sa tu kúpiť loga obľúbených tímov. Iba za RP. Ward Skins (vzhľady na wardy) sú iné verzie strážnikov, tzv. ward. Dajú sa kúpiť len za RP. Account (v slovenčine účet) – tu sa dá zakúpiť prechod na akýkoľvek iný dostupný server (za 2600 RP), či zmenu mena (za RP). Bundles (v slovenčine balíčky) obsahujú runy a šampiónmi, ktoré sa po zakúpení hráči odomknú. Možno ich zakúpiť len za RP. Riot points – tu sa dajú kúpiť RP za reálne peniaze.

Miloš Záchenský 4.C | Gymnázium Ľudovíta Štúra