MS 2002
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2002 sa konali vo Švédsku v mestách Göteborg, Karlstad a Jönköping. Majstrom sveta sa stalo Slovensko, ktoré vo finále zdolalo Rusko 4:3. Víťazný gól za Slovensko strelil Peter Bondra. Áno, žiaľ zatiaľ je to stále náš jediný titul. Miroslav Šatan bol najproduktívnejším hráčom MS 2002 s 13 bodmi a i najlepším nahrávačom s 8 asistenciami. Najlepším strelcom MS bol útočník Peter Bondra so 7 gólmi a Richard Lintner bol zas najproduktívnejším obrancom s 8 bodmi.

Cesta do finále
V základnej skupine sme síce najprv deklasovali Poľsko 7:0, potom vyhrali nad Ukrajinou 5:4, avšak nakoniec sme prehrali 1:3 s Fínskom, a tak sme skončili na 2. mieste v skupine. Avšak to vôbec nevadilo, asi to tak chcel hokejový patrón. Potom sme už ale hrali tak, ako sa patrí. V osemfinálovej skupine sme si postupne poradili s výberom Švédska (2:1), Rakúska (6:3) a tiež aj ruskej zbornej (6:4). Otočili sme štvrťfinálový duel z 0:2 na 3:2 s Kanadou, čo určite nebolo nič jednoduché. Potom prišla skutočná výzva, v semifinále sme narazili na domáci výber Švédska, s ktorým sa za stavu 2:2 začali série samostatných nájazdov. Nebyť výborných zákrokov Jána Lašáka, tak by sme na titul čakali asi dodnes, ale rovnako tak aj presných zásahov Ž. Pálffýho a R. Lintnera, vďaka ktorým sme postúpili do finále.

11. máj 2002 alebo aj sobotný finálový večer
Je sedem hodín večer, diváci už majú zapnuté svoje televízory, hlavný rozhodca hádže úvodné buly finálového zápasu Rusko-Slovensko, náš útočník sa zmocnil puku a ťahá to smer brána, kde... Aj nejak takto by sa dal opísať pre mnohých nezabudnuteľný večer. Večer, ktorý zásadne zmenil mierku merania veľkosti slovenského hokeja. Ale to by už stačilo, povedzme si to najdôležitejšie. Už po 22 sekundách sme zásluhou Ľ. Višňovského (asistoval J. Stümpel) viedli 1:0, po necelých 13 minútach už 2:0, pričom gól strelil ukrajinský rodák P. Bondra (asistovali M. Šatan a Ž. Pálffy). Ani nie štyri minúty po začiatku druhého dejstva M. J. Sušinskij znižuje na 1:2. Za dve aj pol minúty nám však dvojgólové vedenie vrátil náš kapitán M. Šatan po nahrávke od M. Handzuša. Rusi sa však nevzdali a na začiatku tretej časti znižovali gólom V. Antipova na 2:3, to však nebolo všetko. Päť aj trištvrte minúty pred koncom riadnej hracej doby dostal opäť priveľa voľného priestoru M. J. Sušinskij, a už je 3:3. Našťastie, rovných 100 sekúnd pred sirénou ukončujúcou tretiu tretinu došlo k výbornej súhre, Ž. Pálffy potiahol puk smerom dopredu, nezištne nahral P. Bondrovi, a ten nedal ruskému brankárovi M. A. Sokolovi žiadnu šancu, a tak nemilosrdne upravil skóre na 4:3. Rusom sa už počas zostávajúceho času nepodarilo rozvlniť našu sieť, z toho teda vyplýva, že sme sa stali po prvýkrát Majstri sveta.

Majstrovská súpiska:

Tréneri: hl. Ján Filc, asist. Ernest Bokroš, Vladimír Šťastný
Brankári: Miroslav Šimonovič, Ján Lašák, Rastislav Staňa
Obrancovia: Radoslav Hecl, Jerguš Bača, Martin Štrbák, Peter Smrek, Dušan Milo, Ľubomír Višňovský, Richard Lintner, Ladislav Čierny
Útočníci: Peter Bondra, Jozef Stümpel, Vladimír Országh, Miroslav Šatan, Rastislav Pavlikovský, Radovan Somík, Ľubomír Bartečko, Žigmund Pálffy, Michal Handzuš, Ladislav Nagy, Miroslav Hlinka, Peter Pucher, Róbert Petrovický, Róbert Tomík, Marek Uram