Prečo práve táto téma?
V tejto sekcii by som vám rád predstavil dôvody výberu mojej témy: majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji, a tiež vám povedal pár slov na úvod. Ľadový hokej je ten najrýchlejší kolektívny šport na svete, to mu zaručuje jeho krásu v sile, nasadení, akčnosti... Hrá ho 6 hráčov na každej strane - brankár, pravý obranca, ľavý obranca, pravý krídelník, ľavý krídelník a center. Vyhráva družstvo, ktoré dá v určenom čase viac gólov. Krása hokeja sa vyznačuje pre mňa hlavne tým, že každý hráč je jedinečnou osobnosťou s jedinečným štýlom riešenia či už ofenzívnych, alebo defenzívnych povinností. Pozeranie kvalitného hokeja s nasadením všetkých hráčov je pre mňa akýsi balzam na dušu, a práve to mi prinášajú majstrovstvá sveta (ďalej len „MS“). Rád si však pozriem naživo aj zápasy zvolenského HKM, čiže nie som hokejový fanúšik len počas MS. Termínom pre tvorbu môjho „webu“ bol práve čas MS, a preto som sa rozhodol predstaviť vám túto aktuálnu tému.


Kto určuje trend?
Ľadový hokej je populárny najmä v Kanade, Spojených štátoch amerických, v severnej Európe a v štátoch bývalého východného bloku. V rámci terminológie ľadového hokeja sa ustálil pojem „silná sedmička“, ktorý reprezentuje sedem najväčších hokejových štátov, ktoré získavajú najčastejšie medaily na svetovom šampionáte v ľadovom hokeji. Do „silnej sedmičky“ patria okrem slovenského hokejového výberu družstvá Kanady, USA, Švédska, Fínska, Ruska a Česka.


Kto to celé riadi?
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sú medzinárodným hokejovým turnajom reprezentačných mužstiev, ktorý sa každoročne organizuje pod záštitou Medzinárodnej hokejovej federácie (International Ice Hockey Federation (IIHF)), ktorá je najvyšším orgánom združujúcim národné hokejové federácie.


A čo história?
Prvé MS sa konali v 1920 ako súčasť LOH 1920 v Antverpách. Od roku 1924 do 1968 sa majstrovstvá sveta v olympijských rokoch konali ako súčasť ZOH, avšak od roku 1972 sa popri turnaji na zimných olympijských hrách konajú aj samostatné majstrovstvá sveta. Od roku 1930 sa súťaž koná každoročne, s výnimkou rokov 1940 až 1946 a olympijských rokov 1980, 1984 a 1988, kedy sa MS nekonali. Keby bolo na mne, tak by som vybral systém akým sa hrávajú MS vo futbale, čiže MS každé štyri roky a pomedzi to (v strede cyklu), by bol hokej súčasťou ZOH. Je pravda, že by sme sa pripravili o každoročný sviatok milovníkov ľadového hokeja, ale zato by úroveň a vážnosť celých MS išla nesmierne nahor. S týmto názorom by však určite nesúhlasil prezident IIHF, mimochodom doktor stomatológie, pán René Fasel, ktorý tvrdí, že MS by organizoval aj dvakrát ročne. Čo už, sto ľudí, sto chutí.


Už ste tu?
Inak dovoľte mi privítať vás na mojej vôbec prvej www stránke, ktorá dúfam, že sa vám bude páčiť. Ak ste sa dostali až sem, som nesmierne rád, keďže vás asi zaujala. A teraz nech sa páči, popozerajte si jej ďalšie časti. Toľko odo mňa na úvod, ale hlavne pamätajte: „Bavme sa hokejom!“ Ďakujem.