JADROVÁ PONORKA

MENU


Úvod
Výzbroj
Pohon
Navigácia
Sonar
USS Pennsylvania

USS PENNSYLVANIA

Je to najväčšia jadrová ponorka používaná armádou USA. Patrí do triedy ponoriek Ohio. Slúži ako nosič jadrových balistických striel. V službe je nasadená od roku 1989 až dodnes.

Meria 170m do dĺžky. Jej chod zabezpečuje 155 členov posádky. Ponorka má výtlak 16 764 ton a je schopná vyvinúť rýchlosť 45 km/h. Maximálny ponor sa pohybuje okolo hodnoty 250m pod hladinou mora. Jadrový reaktor, ktorý ponorku poháňa, vydrží bez "dotankovania" pribiližne 20 rokov fungovania.

Výzbroj ponorky tvorí 48 torpéd MK-48. Najničivejšou palebnou silou je však 24 balistických striel Trident II D-5. Zaujímavosťou je, že americké ponorky nenosia maximálnu možnú zásobu striel s jadrovými hlavicami. Dôvody sú najmä finančné, keďže výroba jednej rakety začína niekde na úrovni 2 miliónov dolárov.

USS Pennsylvania je schopná zotrvať pod hladinou po dobu 6 mesiacov, jedinými limitmi sú potraviny, prípadne psychické zdravie posádky. Kyslík posádke zabezpečujú generátory, ktoré ho prostredníctvom elektrolýzy získavajú z morskej vody, tým pádom je zásoba vzduchu prakticky neobmedzená. Bez týchto generátorov by množstvo vzduchu po ponorení vydržalo len okolo 7 dní. Členovia posádky sa stravujú v palubnej jedálni. Kondíciu si udržiavajú prostredníctvom posilovne. Každý člen posádky je starostlivo posúdený a vybraný.

Jadrové ponorky ako USS Pennsylvania v dnešnej dobe nezohrávajú takú kritickú rolu ako počas studenej vojny, stále však patria medzi hlavné zbrane svetových veľmocí v prípade svetového konfliktu a ich význam je nespochybniteľný. Najviac takýchto ponoriek majú v službe krajiny ako Ruská Federácia, USA, Čína,...

Pre ďalšie informácie a detaily, obohatené o históriu ponoriek sa odporúča nasledovný dokumentárny film: