Vitajte na mojej stránke :)

Pre všetkých milovníkov a fanúšikov hokeja:)

Dĺžka zápasu

Hrá sa 3 x 20 min. čistého času s 15 min. prestavkami.V prípade rovnakého skóre sa na väčších podujatiach pridáva predĺženie, ktoré môže končiť po stanovenom počte minút, alebo po strelení gólu do brány súpera. Na majstrovských turnajoch a v európskych ligách sa v prípade rovnakého skóre rozhoduje tiež pomocou individuálnych útokov(samostatných nájazdov). Ak je po 3 tretinách stav nerozhodný pokračuje sa predĺžením, trvajúcim päť minút čistého času, počas ktorého sa hrá na náhle víťazstvo. Ak nedosiahne gól ani jedno družstvo, víťaz sa určí trestnými strieľaniami. (Pod pojmom náhle víťazstvo sa rozumie situácia, keď počas predĺženia družstvo, ktoré dosiahne gól ako prvé, je víťazom stretnutia.)Družstvo ktoré vyhrá po predížení si do tabuľky pripíše 2 body,družstvo ktoré prehralo po predížení si pripíše 1 bod.

Hracia plocha

Dĺžka je 54 až 60 m a šírka 26 až 30 m. Obsahuje: dve bránkové čiary, dve modré čiary a jednu stredovú červenú čiaru.Je ľadová a má obdĺžnikový tvar.Okolo je mantinel vysoký okolo 120 cm jeho dĺžka je 56 až 61 metrov a šírka 26 až 30 metrov.Rohy sú zaoblené polomerom 7 - 8,5 metra.Každá z dvoch bránok má dĺžku 183 cm a výšku 122 centimetrov.Väčšina hracích plôch v Severnej Amerike National Hockey League (NHL) sa pridržiava rozmerov 200 stôp×85 stôp (=60,96 x 25,908 m). Rohy klziska sú zahnuté v oblúku s rádiusom 28 stôp (=8,534 m). Útočné pásma sú dlhšie - modré čiary sú od bránkových vzdialené 64 stôp (=19,507 m) a vzájomne sú od seba vzdialené 50 stôp (=15,24 m).

aréna United Center v Chicagu

Puk

Puk je drobný predmet tvaru veľmi plochého valca čiernej farby. Jeho rozmery sú presne dané v pravidlách hry: priemer je 76,2 mm ,hrúbka: 25,4 mm a hmotnosť: 156 - 170 g

Offside

Hráč útočiaceho družstva nesmie vstúpiť do svojho útočného pásma skôr ako puk. Určujúce faktory pri posudzovaní ofsajdu sú 2 a to : postavenie korčúľ hráča (hráč je v ofsajde, keď má obidve korčule za modrou čiarou vo svojom útočnom pásme skôr, ako celý puk prejde cez modrú čiaru) a postavenie puku ( celý puk musí byť za modrou čiarou v útočnom pásme)

Ofsajdová výhoda

Ak útočiaci hráč je v útočnom pásme skôr ako puk, ale brániaci hráč má možnosť s pukom hrať, čiarový rozhodca vzpaží ruku, čím signalizuje ofsajdovú výhodu. Výnimkou je situácia, ak puk bol vystrelený na bránku, čo spôsobilo, že brankár s pukom hral. Čiarový rozhodca pripažením ruky signalizuje skončenie ofsajdovej výhody a nechá pokračovať v hre, ak: - brániace družstvo prihralo alebo vyviedlo puk do stredného pásma, alebo útočiaci hráči ihneď opustili útočné pásmo dotykom korčule o modrú čiaru.

Zakázané uvoľnenie

Pre potreby tohto pravidla stredná červená čiara rozdeľuje ihrisko na dve polovice. Pre posúdenie zakázaného uvoľnenia je rozhodujúce miesto posledného kontaktu s pukom toho družstva, ktoré malo puk. Ak hráč družstva, ktoré má na ľade rovnaký alebo väčší počet hráčov ako súper, vystrelí alebo usmerní puk zo svojej polovice ľadu za bránkovú čiaru súperovho družstva, hra sa preruší a signalizuje sa zakázané uvoľnenie. Vhadzuje sa na tom koncovom bode pre vhadzovanie brániaceho sa družstva, ktorý je bližšie k miestu posledného kontaktu s pukom.

Tresty

menší trest (2min),väčší trest (5min),osobný trest ( 10 min+ do konca stretnutia),trest v hre (5min),trestné strieľanie