Vitajte na mojej stránke :)

Pre všetkých milovníkov a fanúšikov hokeja:)

National Hockey League





National Hockey League,v skratke NHL ,je profesionálna športová organizácia, ktorú tvoria hokejové tímy v Spojených štátoch a v Kanade. Organizuje hokejovú súťaž družstiev pod rovnomenným názvom. Liga bola založená v roku 1917 v Montreale a hralo v nej 5 klubov. Dnes hrá NHL 30 klubov, 23 z nich je situovaných v USA a 7 v Kanade. Zápasy sú rozdelené na základnú časť a Playoff, do ktorého postupuje osem najlepších družstiev z každej konferencie. Víťaz tejto ligy je víťazom Playoff a získava najprestížnejšiu hokejovú trofej - Stanley Cup. Pravidlá v NHL obsahujú niekoľko odlišností od pravidiel zaužívaných na medzinárodných turnajoch, ktoré riadi Medzinárodná hokejová federácia.


  • Zakázané uvoľnenie - V NHL sa píska zakázané uvoľnenie až vtedy, keď sa brániaci hráč (okrem brankára) dotkne puku. Ak sa puku dotkne hráč z tímu, ktorý vyhodil puk, pokračuje sa v hre. Toto pravidlo sa dlho používalo aj v pravidlách IIHF, no po smrteľnej nehode Luďka Čajku došlo k zmene tohto pravidla.


  • Vylúčenia- V NHL sa pri hrubom faule, resp. bitke môže udeľovať päťminútový osobný trest bez toho, aby hráč bol vylúčený do konca zápasu. Podľa pravidiel IIHF vylúčenie do konca zápasu nasleduje automaticky pri päťminútovom treste.


  • Hra brankára - V NHL sa od sezóny 2005/2006 používa pravidlo, ktoré limituje pohyb brankára za bránou. Brankár sa môže pohybovať s pukom za bránou len v území vyznačenom dvoma červenými čiarami. V prípade nedodržania tohto pravidla nasleduje dvojminútový trest za zdržovanie hry.


  • Šírka klziska - Tímy NHL musia mať klziská s rozmermi 85x200 stôp (cca 26x60 metrov), čo je užšie klzisko ako to, ktoré sa v drvivej väčšine používa v európskych súťažiach.


  • Bránkovisko - Bránkovisko je podľa pravidiel NHL menšie ako to, ktoré je v pravidlách IIHF. V IIHF pravidlách má bránkovisko tvar polkruhu (vpravo), zatiaľ čo v NHL má bránkovisko tvar nedokončeného polkruhu (vľavo).



rozdiely bránkovísk medzi NHL a IIHF


východná a západná koneferncia a rozdelenie do tímov do jednotlivých divízií





Tímy, ktoré získali Stanley Cup za posledných 5 rokov

Upútavka na Stanley Cup Playoffs 2013

Kontinental Hockey League


Kontinentálna hokejová liga, v skratke KHL, je nadnárodná profesionálna hokejová liga. Bola založená v roku 2008 a nadväzuje na svojho predchodcu, ruskú superligu. V súčasnosti je odborníkmi považovaná po NHL za druhú najlepšiu hokejovú ligu na svete.

KHL je zložená z 26 klubov (z Ruska 20,z Kazachstanu, Bieloruska, Lotyšska, Slovenska, Česka a Ukrajiny po jednom). V play-off hrá prvých osem klubov z každej konferencie, na konci víťazi konferencií hrajú o Gagarinov pohár. Veľkú väčšinu tvoria v KHL ruskí hráči, no hrávajú v nej aj hráči z Európy a zo Severnej Ameriky. Najstarším hokejovým klubom je aktuálne HC Slovan Bratislava, založený v roku 1921. Najstaršie ruské hokejové kluby v ruskom hokeji sú CSKA Moskva, HC Spartak Moskva, Dinamo Moskva a SKA Petrohrad, ktoré boli založené ešte v roku 1946.

V premiérovej sezóne triumfoval vo finále Ak Bars Kazaň nad Lokomotivom Jaroslavľ symbolicky v deň letu Jurija Gagarina do vesmíru. Presne12. apríla zdvihol po prvý raz v histórii Alexej Morozov Gagarinov pohár. Od sezóny 2009/10 sa úplne zmenila štruktúra ligy. Kluby sú v 4 divíziách rozdelené podľa geografickej polohy a vznikli dve konferencie - východná a západná. Vo finále sa stretnú víťazi konferencií. Od ročníka 2012/2013 existujú 4 divízie len formálne. V sezóne 2013/14 pribudne tým z Chorvátska (Medvescak Zagreb).

Od vzniku KHL do súčasnosti sa počet účastníkov ako aj systém a pravidlá súťaže vyvíjajú a menia. V ročníku 2012/2013 má KHL 26 účastníkov. Každý klub musí odohrať 52 zápasov, 2 zápasy s 24 klubmi a 4 zápasy s 25. tímom súťaže (napr. v prípade Slovana Bratislava je to Lev Praha). Do play-off postúpi 8 klubov z Východnej a zo Západnej konferencie, pričom v každej konferencii sa hrá systémom 1. s 8., 2. s 7., 3 s 6. a 4. s 5. tímom. Víťazi konferencií sa stretnú vo finále, kde hrajú o Gagarinov pohár. V play-off sa hrá na 3 víťazné zápasy, okrem finále, ktoré sa hrajú na 4 zápasy. Kluby ktoré nepostúpia do play-off budú hrať turnaj, v ktorom víťaz bude mať právo prvého miesta v drafte.



Gagarinov pohár


Víťaz posledných 2 ročníkov- Dinamo Moskva
Späť