Skupina Queen sa pri svojej tvorbe inšpirovala inýcmi rockovými umelcami svojej doby, ako napríklad The Beatles, Cream, Led Zeppelin, Pink Floyd, Who, Black Sabbath, Slade, Deep Purple a David Bowie. Ich inšpirácia pochádzala tiež z pestrej škály hudobných žánrov. Jadrom ich tvorby boli predovšetkým rockové hudobné žánre ako progresívny rock, glam rock, hard rock, ale patrili aj k priekopníkom vzniku heavy metalu, hrali pop rock, psychedelický rock, blues rock a nevyhýbali sa ani stredným, komerčným hudobným prúdom ako bolo aj dance/disco.
Bola výnimočá tým, že vymenované moderné žánre dokázala prijeteľne podať širokému spektru publika vo veľmi atraktívnej podobe a kombinovať ich s tradičnými, okrajovými, niekedy až zastaranými hudobnými štýlmi ako sú ragtime, opera, gospel, vaudeville, či folk.
Kompozície skupiny Queen boli vo všeobecnosti považované za vydarené výsledky experimentovania so zvukmi. Výrazne charakteristické boli ich vokálne harmónie, ktoré ich preslávili na úspešných projektoch A Night at the Opera a A Day at the Races. Tieto vokálne hamrónie boli významne ovplyvnené efektom viac stopého plejbeku. Týmto spôsobom dosahovali zvuk spevu veľkého chorálu. Napríklad podľa jedného vyjadrenia Briana Maya v skladbe Bohemian Rhapsody bol plejbek Maya, Mercuryho a Taylora znásobený tak, že vo výslednej nahrávke spieva viac ako 180 hlasov.
Kocerty kapely boli založené na šoumenstve Freddieho Mercuryho a v jeho zapájaní, či komunikácii s publikom. Pri viacerých nahrávkach kapely Queen sa preto už pri ich vzniku počítalo so spoluprácou koncertného publika. Medzi ne patria napríklad pesničky ako We Will Rock You, We Are the Champions, či Radio Ga Ga.