História

Začiatok

queenlogohistory.jpg, 40kB

Základ, z ktorého vznikla skupina Queen, tvorili gitarista Brian May a bubeník Roger Taylor. Spolu so spevákom a basgitaristom Timom Staefellom boli známi ako Smile. Freddie Mercury, toho času používajúci svoje rodné meno Farrokh Bulsara, patril medzi zapálených fanúšikov tohto londýnskeho tria. Neustále za nimi doliezal a snažil sa im radiť a smerovať ich. Po Timovom odchode sa uvoľnili miesta speváka a basgitaristu. Freddie si konečne mohol splniť svoj sen a stať sa frontmanom rockovej skupiny a krátko po príchode do skupiny sa rozhodol zmeniť názov skupiny na Queen a nadizajnoval aj ikonické logo. Neskôr sa ku skupine pripojil basgitarista John Deacon, a hneď na to začali s nahrávaním svojho debutového albumu Queen. Queen bol priamym metalovým albumom a nedokázal získať veľa uznania.

Druhý album skupiny, Queen II, vyšiel v roku 1974. Na jeho obale je portrét skupiny od fotografa Micka Rocka. Toto zobrazenie neskôr použili ako základ pre výrobu hudobného videa ku skladbe Bohemian Rhapsody. Album sa dostal na piate miesto britského rebríčka albumov a bol teda prvým, ktorý bodoval v Spojenom kráľovstve. Pesnička Seven seas of Rhye, bol v krajine desiatym najlepším a ich prvým skutočným hitom.
V máji roku 1974 skupina Queen účinkovala v newyorskom Uris Theatre, Brian May skolaboval a bola u neho diagnostikovaná hepatitída. Počas zotavovania bol May spočiatku mimo členov kapely, zatiaľ čo oni začali s nahrávaním 3. albumu. Výsledok nahrávania, ktorý vyšiel v roku 1974 pod názvom Sheer Heart Attack sa v Spojenom kráľovstve dostal na druhé miesto rebríčkov a získal zlazú certifikáciu. Neskôr vyšli k tomuto albumu pesničky Killer Queen a Flic of the Wrist, ktorým sa podarilo vstúpiť na americké zoznamy. Potom týchto úspechoch absolvovali turné po Európe, Spojených štátoch a Japonsku.

1975-1976

V roku 1975 skupina Queen nahrala a vydala album, ktorý dostal meno podľa populárneho filmu Bratov Marxovcov, A Night at the Opera. Jeho výroba prekonala vo svojej dobe nahrávacie náklady. V albume je aj Mercuryho skladba s využitím zvuku harfy a a čistého spevu pod názvom Love of My Life. Tento album bol veľmi úspešný v Spojenom kráľovstve a v Spojených štátoch získal trojnásobnú platinu. Medzi napopulárnejšie skladby albumu A Night at the Opera určite patrí pesnička Bohemian Rhapsody, ktorá sa na deväť týždňov stala jednotkou britských hudobných rebríčkov. Táto skladba je historicky tretím najlepšie predávaným britským singlom a bola mnohokrát zvolena za „najlepšiu pieseň všetkých čias“.
V roku 1976 skupina Queen opäť nahrávala skladby pre ďalší projekt s názvom A Day at the Races, ktorý je často označovaný za pokračovanie albumu A Night at the Opera. Jeho kľúčovým hitom je gospelovo štylizovaná pesnička Somebody to Love. Táto pesnička sa v Spojenom kráľovstve dostala na druhú priečku a v rebríčkoch USA bola 13. Medzi nahrávkami albumu je aj jedna z najrýchlejších piesní skupiny Tie Your Mother Down, ktorá sa stala jednou z hlavných hudobných čísel kapely Queen na koncertoch.

1977-1980

Šiesty album skupiny Queen, News of the World, ktorý vyšiel v roku 1977, sa stal v Spojených štátoch štvornásobne platinovým a v Spojenom kráľovstve mal platinu dvojnásobnú. Album obsahoval viacero piesní, ktoré sa stali nosným repertoárom pódiových show skupiny. Sú nimi napríklad dodnes uznávané štadiónové a športové hymny We Will Rock You, či rocková balada We Are the Champions, ktoré dosiahli v rebríčkoch Spojených štátov štvrtú pozíciu. V roku 1980 Queen naštartovala svoju kariéru albumom The Game. K tomuto albumu vydali pesničky Crazy Little Thing Called Love a Another One Bites the Dust. Obidva boli na vrchole rebríčkov Spojených štátov.

1981-1984

V lete roku 1981 skupina Queen spolu s Davidom Bowiem nahrala pesničku Under Pressure. Bola to prvá spolupráca medzi kapelou Queen a iným umelcom. Vznikla spontánne potom, ako Bowie navštívil počas nahrávania štúdio, v ktorom Queen práve produkovali svoj nový projekt. Po svojom vydaní sa táto pesnička stale extrémne úspešnou. Dosiahla vrchol rebríčkov v Spojenom kráľovstve a televízia VH1 ju dala na 31. miesto svojho „zoznamu najlepších piesní 80. rokov“.
Vo februári roku 1984 skupina Queen vydala svoj jedenásty album s názvom The Works. Z neho pochádzajú veľmi úspešné pesničky Radio Ga Ga, Hammer to Fall a I Want to Break Free. Napriek tomu, že tieto nahrávky boli skutočnými hitmi, album nemal výrazný úspech v USA, no v Spojenom kráľovstve bol trojnásobne platinový a v top rebríčku albumov sa v tejto krajine udržal dva roky.

1985-1992

liveaid.jpg, 61kB

V januári roku 1985 boli na čele dvoch nočných podujatí v Rio de Janeiru, ktoré patrili k prvému ročníku festivalu Rock in Rio. Každú z tých nocí hrali pred viac ako 300 tisícovým obecenstvom a časopis Boston Globe to opísal ako „fascinujúci výkon“.
13. júla 1985 na koncerte Live skupina Queen zahrala niekoľko svojich hitov. Ich vystúpenie prítomné publikum, 72 tisíc platiacich divákov, sprevádzalo spevom a synchronizovaným mávaním či tlieskaním. Organizátori podujatia, Bob Geldof a Midge Ure, či hudobníci ako Elton John, alebo Dave Grohl a rôzni novinári píšuci pre BBC, CNN, Rolling Stone, The Telegraph... spolu s ostatnými konštatovali, že Queen „ukradli“ celú show a prieskum v roku 2005 toto hudobné číslo označil za najlepšie rockové vystúpenie všetkých čias.

Freddie Mercury - choroba, smrť

Po roku 1988 fanúšikovia zaregistrovali, že Freddie Mercury začal očividne chradnúť. Na verejnosť preto začali prenikať fámy o tom, že je postihnutý AIDS. On to ale kategoricky popieral a trval na tom, že je len príliš vyčerpaný na to, aby poskytoval rozhovory.
V roku 1991 skupina vydala ďalší album pod názvom Innuendo. Obsahoval rovnomennú pesničku Innuendo a pesničku The Show Must Go On. Počas nahrávania tejto pesničky sa Mercuryho zdravotný stav výrazne zhoršil, ledva chodil a Brian May mal neustále obavy, či je ešte fyzicky schopný spievať. 23. novembra 1991 Freddie Mercury oficiálne vyhlásil, že je vážne chorý a potvrdil, že má AIDS. O 24 hodín nato zomrel na bronchiálnu pneumóniu, ktorá bola komplikáciou spôsobenou zlyhaním imunity. 27. novembra v Západnom Londýne mal Freddie Mercury v prítomnosti rodičov a asi 35 najbližších priateľov pohrebný obrad.

2001-2009

Po smrti speváka bol vydaný album s najväčšími hitmi kapely, bol vyrobený pamätný koncert a vyšiel posledný album skupiny Queen Made In Heaven a pieseň No-One but You. V roku 2001 bola kapela Queen, hneď po The Beatles, označená za druhú najpredávanejšiu skupinu Spojeného kráľovstva. V roku 2002 si skupina Queen odhalila svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Bola to v poradí 2 207 hviezda na tomto chodníku.
V roku 2004 Brian May a Roger Taylor oznámili, že sa spoja s Paulom Rodgersom a vytvoria Queen + Paul Rodgers. V roku 2008 nová skupina vydala album The Cosmos Rocks a nakoniec sa v roku 2009 rozišli.
Dňa 20. mája 2009 Brian May a Roger Taylor zahrali naživo pieseň We Are the Champions na finále americkej talentovej súťaži American Idol. Spolu s nimi ju vo vokálnom duete zaspievali finalisti súťaže, víťaz Kris Allen a druhý finalista, Adam Lambert.

2011-súčasnosť

Na MTV Europe Music Awards v roku 2011 Brian May za skupinu prevzal ocenenie MTV Europe Music Award for Global Icon. Celú ceremóniu vtedy ukončila skupina Queen so spevákom Adamom Lambertom piesňami The Show Must Go On, We Will Rock You a We Are the Champions. Toto hudobné číslo sa stretlo s pozitívnou reakciu zo strany fanúšikov, ale aj hudobnej kritiky.
V roku 2012 mala skupina Queen spolu s Adamom Lambertom vystúpiť na hudobnom podujatí v Knebworthe, no tento festival bol potom zrušený. A 30. júna Queen a Adam Lambert vystúpili v ukrajinskom hlavnom meste Kieve, kde sa spolu s Eltonom Johnom pripojili k aktivitám, ktoré organizovala ANTIAIDS.
V októbri roku 2011 oznámili, že Queen nahrávajú nový album, zložený z niektorých demonahrávok s Mercuryho spevom a v roku 2014 oznámil, že názov albumu, ktorý výjde v novembri, bude Queen Forever.