Slovenský štát 1939-1945

VZNIK


ÚVOD
VZNIK
ĽUDIA
MALÁ VOJNA
ZÁNIK

Prvá Slovenská republika vznikla na území dnešného Slovenska (bez oblastí, ktoré patrili po prvej Viedenskej arbitráži Maďarsku a spočiatku aj bez drobných území pripojených k Poľsku) dňa 14. marca 1939 po predchádzajúcom Hitlerovom rozhovore (dohode resp. pohrození) s Jozefom Tisom a Ferdinandom Ďurčanským dňa 13. marca 1939 v Berlíne.

Vyhlásenie

Dňa 14. marca 1939 bol zvolaný v meste Bratislava Slovenský snem, pred ktorý predniesol Jozef Tiso návrh na vyhlásenie Slovenska za samostatný štát, ktorý bol následne prijatý. Takto sa podarilo úplne rozvrátiť a zničit Republiku Československú. Dňa 21. júla 1939 bola prijatá ústava, ktorá stanovila názov štátu - Slovenská republika

Zmluva s Nemeckom

Prvá medzinárodná zmluva podpísaná 18. - 23. marca 1939 Slovenským štátom bola Zmluva o ochrannom pomere medzi Nemeckou ríšou a Slovenským štátom (Schutzvertrag). Zmluva bola vyjadrením závislosti od Nemeckej ríše, ktorá stúpala predovšetkým v súvislosti so zahraničnopoli­tickými krokmi režimu, ako bola účasti slovenskej armády vo vojne proti Poľsku a proti Sovietskemu zväzu. Aktívnou účasťou na nacistickej rasovo-vyhladzovacej vojne a deportáciou židovského obyvateľstva si slovenská vláda zmarila akékoľvek nádeje na udržanie samostatnosti v prípade víťazstva Spojencov.

Slovak_Republic_1939_45_Administrative_Map.jpg, 228kB
Administratívne členenie Slovenskej republiky (1939-1945)

Jakub Lupták, Gymnázium Ľudovíta Štúra, Zvolen