Slovenský štát 1939-1945

ĽUDIA


ÚVOD
VZNIK
ĽUDIA
MALÁ VOJNA
ZÁNIK
obr_1.jpg

Jozef Tiso

Rímskokatolícky kňaz, politik, predseda Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (1938 – 1945), poslanec Národného zhromaždenia ČSR , minister zdravotníctva a telesnej výchovy a po vyhlásení Slovenského štátu jediný prezident tohto satelitného štátu Nemeckej ríše. Po vojne bol odsúdený za vlastizradu, vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a popravený.

Vojtech Tuka

Po vyhlásení samostatnej republiky sa stal jedným z vedúcich ideológov a realizátorov nacistických princípov na Slovensku a „führerovým“ posluhovačom. Tvrdil, že „národný socializmus znamená jednotnosť, disciplínu, radosť z práce“. Keď zvolili Jozefa Tisa za prezidenta, Tuka sa stal predsedom vlády. Spolu s Alexandrom Machom sa stali predstaviteľmi radikálneho krídla HSĽS, požadujúceho vytvoriť zo Slovenska fašistický štát podľa vzoru hitlerovského Nemecka.

Alexander Mach

„Šaňo Mach – Židom strach!“ pokrik z čias slovenského štátu nevznikol náhodou. Deportácie židovského obyvateľstva zo Slovenska sa totiž spájajú práve s menom Alexandra Macha. Šéf Úradu propagandy, minister vnútra, podpredseda vlády i hlavný veliteľ Hlinkovej gardy. A predovšetkým nadšený obdivovateľ nacistického Nemecka.

Jakub Lupták, Gymnázium Ľudovíta Štúra, Zvolen