Kombinácia ATB s jedlom

Aktuálny dátum a čas je:

Antibiotiká s jedlom

Alkohol

Užívanie antibiotík so sebou prináša mnohé obmedzenia. To sa týka aj konzumácie alkoholu, ktorý má počas užívania antibiotík červenú. Všeobecne totiž platí, že alkohol a lieky zaťažujú pečeň, preto ich kombinovanie je tou najhoršou voľbou pre tento životne dôležitý orgán. Alkohol v spojení s antibiotikami má aj iné nepriaznivé účinky, ktoré záležia od toho, o aké antibiotikum sa jedná. Pri niektorých z nich môže po konzumácii alkoholu nastať nevoľnosť či ospalosť. Nežiaducim účinkom tejto kombinácie je tiež znížený účinok lieku. Existujú ale aj antibiotiká, ktoré v tele zastavujú rozkladanie alkoholu, preto môže už po malej dávke alkoholu nastať stav, ktorý mnohí verne poznajú po noci, kedy alkohol tečie takpovediac potokom.

Čím antibiotiká zapíjať

Pozor na to, čím antibiotikum zapíjate. Najmä džúsy, zvlášť grepové, môžu navodzovať niektoré druhy alergií. Najlepšia je čistá voda alebo čaj. Kyslé nápoje môžu tiež spôsobiť problémy. Keď nimi zapijete napríklad sulfonamidy, skryštalizujú. Minerálne vody, mliečne či bio výrobky môžu pri niektorých liekoch spôsobiť, že nebudú účinkovať.

Na čo ešte si dávať pozor

Alkohol nie je ani zďaleka jedinou vecou, ktorú treba počas antibiotickej liečby obmedziť. Tou ďalšou je napríklad mlieko. To je totiž dôležitým zdrojom vápnika, ktorý môže spôsobiť, že sa látka z lieku nedostatočne vstrebe do organizmu, a teda nebude účinná. Pozor si treba dávať aj na citrusy, špeciálne na grepfuity a šťavy z nich. Tieto šťavy sú totiž v tele rozkladané pomocou rovnakého enzýmu, ktorý sa volá cytochróm P450. Preto sa môže stať, že telo nemusí lieky rozložiť správne a teda je liečba nielen neúčinná, ale tiež môže poškodiť zdravie. Ďalšie obmedzenie súvisí so slnkom. To totiž vyžaruje UVA lúče, ktoré v spojení s antibiotikami môžu spôsobiť nepríjemné kožné reakcie.