|
ZMYSLY HADOV
Veľa hadov dobre nevidí a má zlý sluch.Chuť nie je pre nich dôležitá, čuch však majú veľmi dobre vyvinutý. Niektoré hady majú v hlave citlivý orgán, ktorý zaznamenáva malé zmeny teploty, čím pomáha lokalizovať korisť.Jacobsonov orgán, nazývaný tiež vomeronasálny orgán, je oblasť zakončenia nervov v ústnej dutine, ktorá je citlivá na chemické látky prenášané vzduchom. Hady vystrkujú svoj jazyk a kmitajú ním, aby zachytili molekuly pachu vo svojom okolí. Keď jazyk vtiahnu naspäť, molekuly sa prenesú na Jacobsonov orgán v ústnej dutine, ktorý pach analyzuje.
ROZMNOŽOVANIE A ODCHOV MLÁĎAT
V prvom rade,skôr kým by sme chceli guttaty rozmnožovať,by sme si mali uvedomiť či budeme mať dostatok podmienok pre odchov ako sú inkubátor,dostatok holíčat a hlavne času sa o mláďatká starať.Ak áno,tak odchov nie je naročný.
Guttaty dospievajú v dvoch rokoch,avšak sa nesmie pripúšťať samica menšia ako 100cm.
Po úspešnom párení(kopulácii) prichádza po 4-6 týždňoch ku zvleku kde už môže byť hneď vidno,že je samica naplnená vajíčkami,preto by sme si mali pripraviť nádobu s vlhkým substrátom,ktorú vložíme do terária.O tom,že je samica gravidná svedčí aj to,že nám po zvleku prestane prijímať potravu(nie je to podmienka).Z vlastnej skúsennosti viem,že si aj gravidná samica zoberie potravu,ale len raz a potom to už odmieta.V priemere 9-20 dní od zvleku samica znesie vajíčka.Ak sú vajíčka zlepené nerozdeľujeme ich len ich spolu s nádobou s vlhkým substrátom(Vermikulit) prenesieme do inkubátora,v ktorom udržujeme teplotu 28-29°!Zhruba po 60-80 dňoch sa nám začnú liahnúť mláďatá,ktoré začneme kŕmiť až po prvom zvleku.
Inkubácia vajec pri rôznych teplotách:25°-90dní,27-30° 50-70dní,32°-53dní...vlhkosť:80-90%...
ROZKRMOVANIE MLÁĎAT
To,že had zo začiatku nežerie, však nemusí znamenať, že máme nerozkrmené mláďa. Je veľa faktorov, které žravosť mladého hada môžu ovplivniť, ako napríklad nové prostredie,zmena teploty a vlhkosti,zmena potravy,na ktorú bolo mláďa zvyknuté,stres atď...ale aj to,že sa dnes ľudia pozerajú skôr na cenu a nie na kvalitu chovu,genetiku a kúpia si mláďa od neskúsenného chovateľa.
U novonarodených mláďat to potom môže byť z toho dôvodu, že mláďatá sa prvých 14 dní po vyliahnutí živia zvyškom "žĺtku" z vajíčka.Navyše do tejto doby spravidla prichádza prvé zakalenia (ekdyse) a potom tiež zvlek.Takže čo sa týka mláďat tam prvé holíča predkladáme až vo chvíli, keď sa nám mláďa prvýkrát zvlečie.
Poznámka :holíčatá rozmrazujeme v teplej vode!
Nastrihávanie holíčat - je prvým krokom, ako prebudiť chute k samostatnému žraniu mladej užovky.Samotné holíča nastrihneme v oblasti bruška a hornej strany hlavy.K tomu nám poslúžia malé nožnice, alebo aj žiletka.Pach črievok a mozočku hada dráždi a had by mal takto "upravené" holíča zožrať.Jedna rada - dajte takto nastrihnuté holíča, spoločne s hadom do nejakej menšej krabičky, alebo menšieho priestoru, kde nemusí potravu hľadať po celom teráriu a pokojne ich spolu nechajte aj cez celú noc, keď na neho "nečumíte".V prípade, že ráno k tejto škatuľke prídete a holíča tam nebude, máte na pol vyhraté. Nechajte hadíka zhruba týždeň vytráviť a potom mu znovu skúste predložiť živé alebo mrazené holíča. Ak si ho nevezme zopakujte pokus s nastrihnutým holíčaťom.V tom horšom prípade, že takto predloženú potravu had odmietne, budete musieť pristúpiť k násilnému kŕmeniu...
Násilné kŕmenie - podľa vlastnej skúsennosti viem,že to nie je náročné len musíme byť veľmi opatrný,aby sme hadíkovi neublížili.Prvým krokom je,že holíčaťu odstrihneme nožičky a hlavičku,ktorú ešte prestrihneme pozdĺž na polovicu.Hadíka jemne chytíme za hlavičku a malou sondou mu otvoríme ústa.Do nich mu začneme vkladať kúsky rozstrihaného holíčaťa a sondou ich jemne zatláčame dnu asi 2-3cm.Ak si ich hadík začne sám posúvať do žalúdka a spolupracovať a potravu nevyvráti,tak je to dobré znamenie.Necháme mu týždeň na to,aby to strávil a skúsime normálne kŕmenie,prípadne s nastrihnutím holíčaťa.
V prípade,že v teráriu chováte už jednu užovku červenú,je možné k nej bez obáv pridať mláďa rovnakého druhu,neprejavuje sa u nej kanibalizmus.
Zimovať hada nie je potrebné,ak nechcete,aby sa užovka rozmnožovala,dnes sa už mnohé rozmnožujú aj bez zimovania.
ZIMOVANIE-hibernácia(regeneračný proces hadov pre lepšie a kvalitnejšie rozmožovanie)
Na konci októbra posledný krát kŕmime a počkáme až kým sa had nevyprázdni.Od konca novembra začíname pomaly znižovať teplotu a vypíname svetlo.Po dvoch týždňoch hady premiestnime do pripravených boxov s navlhčenými pilinamy a miskou s vodou a dáme ich na tmavé miesto s teplotou 8-12stupňov.Ja hady zimujem pri teplote 12-15stupňov.Nesmieme zabudnúť na výmenu čerstvej vody-stačí raz za týždeň,ale musíme dať pozor,aby sme hada nevystavili šoku z osvetlenia,takže svetlo nesmieme zapínať!.Hady sledujeme aspoň 7dní a v prípade,že by sa nám niečo nepozdávalo,tak zimovanie okamžite prerušíme!Ak bude všetko v poriadku ponecháme ich tam do konca januára a postupne proces opakujeme opačne.Pomaly zvišujeme teplotu,začíname svietiť a už keď sú pri normálnej teplote(asi po týždni) ich nakŕmime,počkáme kým sa zvlečú a dáme pár k sebe.Mali by sa začať hneď páriť.
Poznámka : stačí zimovať len dospelé guttky,teda 2roky a viac!
Táto užovka patrí všeobecne medzi veľmi kľudné chovance,avšak niektoré jedince pri manipulácii často hryzú.Pohryzenie touto užovkou nie je nič príjemné,ale nie je nebezpečné.
|