|
Vytajte na mojej stránke venovanej chovu, odchovu a genetike farebných foriem
Užovky červenej ako aj teráriám a chovu bielych myší...
CHOV PANTHEROPHIS GUTTATUS-UŽOVKY ČERVENEJ
SLOVENSKÝ NÁZOV: užovka červená
VÝSKYT: juh a juhovýchod USA,severovýchod Mexika
Je to pestrofarebná užovka ,pochádzajúca zo Severnej Ameriky. Dosahuje dĺžku 120-180cm, pričom v chove v teráriu sú bežné jedince dlhé približne 150 cm.Samice sú väčšinou o trochu dlhšie ako samce a sú celkovo mohutnejšie.Dnes už existuje viac ako 300 farebných foriem Pantherophis guttatus-Elaphe guttata(Užovky červenej). K vyšľachteniu farebných foriem Elaphe guttata prispela aj Elaphe emoryi,teraz už ako samostatný druh,ktorá má svoje poddruhy.Do nedávna však bola považovaná ako poddruh užovky červenej(Elaphe guttata emoryi).
V súčastnosti vznikajú aj nové pestrofarebné mutačné varianty Pantherophis guttatus "Scaleless" od špičkového francúzskeho chovateľa Stephane Rousselle.
Na chov užovky červenej nie je potrebné žiadne povolenie lebo je v prílohe RDB(Red Data Book-Červená kniha ohrozených druhov) označená ako LC(Least Concern)-slabo ohrozený druh.
Užovka červená vyžaduje priestorné terárium,dlhé ideálne okolo 80cm.Z kameňov a koreňov vytvoríme úkryty. Úkryty do terária treba voliť také, aby boli v pomere k veľkosti hada čo najtesnejšie. Had sa v takomto úkryte cíti bezpečnejšie ako v priestranných úkrytoch.Nesmie chýbať miska s čerstvou vodou,ktorú minimálne raz za týžden vymieňame.Ja ako substrát na dno používam jemnejší biely štrk,aj keď s tým pár "odborníkov" nesúhlasí,ale pri dodržaní určitých podmienok hygieny,teploty a vlhkosti je veľmi vhodný a to aj kôli zvlekom hada a dobrej jednoduchej starostlivosti.Používajú sa však aj bukové štiepky,lignocel,kôra atď...ale je to vec názoru,skúsenností a vkusu.Keďže tento had rád šplhá,treba do terária umiestniť aj konáre na lezenie.
Teplota v teráriu by mala byť ideálne okolo 26-27 stupňov,maximálne do 29 stupňov. Pod vyhrievacou žiarovkou by malo byť 29-30 stupňov.Elaphe guttata(Pantherophis guttatus) je súmračný živočích,ktorý nepotrebuje vyššiu intenzitu osvetlenia.
V závislosti od veku a kŕmenia sa užovka zvlieka zo starej pokožky,je to približne raz za 45dní,ale u každého jedinca je to individuálne.V tomto čase treba vyššiu vlhkosť v teráriu udržovať rosením ráno alebo večer.O tom,že sa užovka chystá zvliekať,svedčia zakalené oči hada.Užovku,ktorá je zakalená nevyrušujte a nekŕmte. To,že had zvlečie nepotrhanú pokožku,svedčí o jeho dobrom zdravotnom stave.
Koža hadov pozostáva z dvoch hlavných vrstiev: pokožky (vonkajšia vrstva) a zamše (vnútorná vrstva). Šupiny sú produktom pokožky, obsahujú rohovinovú zložku (keratín) a štruktúrou sú podobné ľudským vlasom a nechtom. Zamša obsahuje nervové zakončenia, krvné cievy a bunky, ktoré sú oporou pokožky a vyživujú ju.Šupiny hadov, na rozdiel od rybích, nie sú jednotlivé, preto ich plazy obmieňajú zvliekaním pokožky.To im umožňuje odstrániť opotrebovanú kožu a vytvoriť priestor pre rast tela. Hady zvliekajú kožu v jednom kuse, kým jaštery, korytnačky, krokodíly a hatérie ju zvliekajú po častiach. Keď had zvlečie kožu, je často pestrejšie sfarbený ako predtým.Šupiny hadov sa výrazne odlišujú veľkosťou, tvarom a štruktúrou. Môžu byť hladké alebo drsné, môžu sa prekrývať,môžu byť uložené tesne vedľa seba alebo je medzi nimi pás pružnej kože.
Užovka červená nie je v potrave príliš vyberavá a žerie myši,potkany,vtáky...Pri kŕmení prirodzenou stravou nie je potrebné do potravy pridávať vitamíny.Mláďa do cca 50cm veľkosti kŕmime raz alebo dvakrát týždenne.Staršieho hada raz za 8-10dní.Dospelý had si vystačí s jedným alebo dvoma väčšími hlodavcami raz za 14dní.Pre dospelého hada nie je problém vydržať bez potravy 60dní a nezanechá to na ňom nijakú ujmu.Optimálna veľkosť potravy pre hada je maximáne dvakrát taká široká,ako jeho hrúbka tela.Pri kŕmení mrazenou potravou ju treba najprv dôkladne rozmraziť a kŕmiť v nádobke bez substrátu.Vyhnete sa tým tomu,aby had nezožral substrát,prípadne kamienky spolu s potravou,ktorú prehĺta,mohlo by ho to zabiť.Holíčatá(myši) rozmrazujem v teplej vode-cca 20min a potom ich jemne utriem do servítky.Drobnú korisť,napríklad holíčatá myší tento
had požiera zaživa,väčšiu korisť,ktorá sa vie brániť,zabíja zaškrtením.Občasná 10-dňová hladovka mladému hadovi prospeje,staršiemu hadovi sa odporúča raz za čas dať 20-dňový pôst.Treba si však uvedomiť,že každé mláďa potrebuje čas na aklimatizáciu a po kúpe mu treba dopriať kľud a zbytočne ho nestresovať vyberaním z terária a okamžitým kŕmením.Ak sa nám stane,že nám had potravu vyvráti,tak ho necháme v kľude aspoň 10dní,zvýšime vlhkosť aspoň na 85-90% rosením raz za deň a potom mu skúsime podať ďalšie holíča alebo myš.Ak sa to stane znova môžme mu poďať Cyanokobalamín(vitamín B12),ale v malom množstve v tekutom stave(0,5ml),ktorý aplikujeme do holíčaťa alebo myši!Cyanokobalamín má významnú úlohu pri proteínovej syntéze a metabolických procesoch sacharidov a mastných kyselín.Napomáha k rýchlejšej obnove žalúdočných štiav,podporuje fyzický rast a zvyšuje chuť do jedla.
|